Tak, to jest krew mamuta

Autopsja mamuta, którego zamarzniętą mumię znaleziono rok temu na jednej z Wysp Lachowskich (część Wysp Nowosyberyjskich w północnej Rosji), zwiększyła nadzieje niektórych naukowców, że uda się sklonować przedstawiciela tych wymarłych zwierząt.

Mamut

Zamarznięty mamut wkrótce po odkryciu na zdjęciu, które udostępnił mediom Północno-Wschodni Uniwersytet Federalny w Jakucku

Badania prowadził międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem południowokoreańskiej organizacji badawczej Sooam Biotech Research Foundation, która specjalizuje się w rozwijaniu technik związanych z klonowaniem.

Naukowcy potwierdzili wstępne podejrzenia, że w ciele mamuta, któremu dano imię Jaskier, wciąż znajduje się krew. Jest to niezwykłe znalezisko, tym bardziej, że mumia ma nie 10-15 tys. lat, jak zakładano tuż po odkryciu, ale aż 28 tys lat*. Mimo to krew wciąż pozostawała w formie cieczy!

Tak niesamowite zachowanie materii organicznej było możliwe dzięki temu, że zwierzę ugrzęzło w torfowisku, które odcięło dostęp tlenu do ciała, a następnie kompletnie zamarzło zanim drapieżniki zjadły je w całości (pożarły tylko górną cześć korpusu i dwie nogi). Kolejny łut szczęścia polegał na tym, ze przez kolejne dziesiątki tysięcy lat mumia nie odtajała.

– Jako paleontolog zazwyczaj możesz jedynie wyobrażać sobie zwierzęta, nad którymi pracujesz – mówi uczestniczka badań dr Tori Herridge z Natural History Museum w Londynie. – Tak więc stanięcie twarzą w twarz z ciałem mamuta i zanurzenie ramion po łokcie w śliskiej, wilgotnej i uczciwie powiedziawszy dość cuchnącej wątrobie mamuta, należy do najbardziej niesamowitych doświadczeń w moim życiu.

Mamut

Tkanka mięśniowa mamuta wciąż wygląda jak świeże mięso. Fot. Północno-Wschodni Uniwersytet Federalny w Jakucku

Badacze dowiedzieli się całkiem sporo o życiu Jaskier. Zanim zmarła tragicznie w wieku około 50 lat, wydała na świat co najmniej ośmioro dzieci, z których przynajmniej jedno zmarło zaraz po urodzeniu. Te informacje uczeni wyczytali z kłów, w których można rozpoznać okresy ciąży i laktacji.

Wciąż trwają prace, których celem jest uzyskanie z zamarzniętego ciała komórek zawierających kompletny genom. Jego uzyskanie byłoby wielkim krokiem w kierunku sklonowania. Pomysł ten ma jednak przeciwników nawet wśród naukowców badających Jaskier. Tori Herridge przyznaje, że chętnie zobaczyłaby żywego mamuta, ale jej zdaniem nie warto narażać na ryzyko samic słonia indyjskiego, które musiałyby być surogatkami.

Naukowcy liczą, że dalsze badania organów wewnętrznych i mięśni Jaskier bardzo wzbogacą naszą wiedzę o tych wymarłych zwierzętach.

Pełne wyniki autopsji zaprezentowano jak na razie w filmie dokumentalnym, który brytyjska stacja Channel 4 pokazała w ostatnią niedzielę (poniżej zwiastun).

Komunikat Natural History Museum.

Więcej informacji o problemach związanych klonowaniem tych wymarłych zwierząt znajdziecie w tekście Klon mamuta to na razie science fiction

* W filmie jest mowa o 40 tys. lat, ale już po jego nakręceniu naukowcy uzyskali bardziej precyzyjne wyniki datowania radiowęglowego.

Spodobała ci się ta informacja? Wesprzyj powstawanie serwisu i zostań subskrybentem. Bez pomocy Czytelników Archeowieści znikną. Subskrypcję możesz wykupić np. tutaj

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 16, średnia ocen: 5,19 na 6)
Loading...
Tags: ,