Łacińska inskrypcja z Jerozolimy

Kamienny blok z inskrypcją na cześć cesarza rzymskiego Hadriana znaleźli archeolodzy w Jerozolimie.

Legio X

Blok z inskrypcją wystawiony przed siedzibą IAA. Fot. Yoli Shwartz, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Do odkrycia doszło podczas wykopalisk w pobliżu otworu starożytnego zbiornika na wodę. Wapienny blok został tam użyty do wybrukowania podłoża, ale nie takie było jego pierwotne przeznaczenie. Świadczy o tym sześć linii świetnie zachowanych dużych łacińskich liter. Wymieniają one tytuły i przodków cesarza Hadriana, a także zdradzają, że inskrypcja jest dziełem żołnierzy Legio X Fretensis wykonanym w 129/130 r. n.e.

– W starożytności, tak jak dzisiaj, często zdarzało się ponowne wykorzystanie materiałów budowlanych. Jak widać inskrypcję usunięto z oryginalnej lokalizacji i wmontowano w podłogę – tłumaczą Rina Avner i Roie Greenwald z Israel Antiquities Authority (IAA). Doszło do tego najpewniej w czasach bizantyjskich.

Odkrycie jest o tyle ciekawe, że część tej samej inskrypcji znaleziono pod koniec XIX w. Avner podejrzewa, że blok mógł być umieszczony na łuku triumfalnym postawionym w północnej części miasta. Niewykluczone, że miał on witać cesarza Hardiana, który wedle Kasjusza Diona właśnie w roku 129/130 n.e. odwiedził Jerozolimę.

W ocenie izraelskich badaczy jest to jedna z najważniejszych łacińskich inskrypcji odkrytych jak dotąd na terenie Jerozolimy. Wzbogaca ona bowiem wiedzę o Jerozolimie z czasów bezpośrednio przed wybuchem powstania Bar Kochby (132-136 n.e.). Rzymianie bezlitośnie je stłumili unicestwiając setki żydowskich miast i osad. Pacyfikacja rebelii doprowadziła do radykalnych zmian w strukturze etnicznej i organizacji politycznej Judei.

Inskrypcja może przyczynić się do lepszego zrozumienia przyczyn wybuchu tego powstania. Wedle jednego poglądu było ono reakcją na plany Hadriana, aby zmienić Jerozolimę w rzymską kolonię Aelia Capitolina, a w miejscu zburzonej kilkadziesiąt lat wcześniej Świątyni Jerozolimskiej postawić przybytek ku czci Jowisza Kapitolińskiego. Wedle innej hipotezy, powstanie wybuchło z powodu represji wobec niechętnych rzymskiej władzy Żydów, zaś utworzenie Aelia Capitolina, do której Żydzi nie mieli wstępu, było karą za rebelię.

Tablica potwierdza także obecność Legio X Fretensis na terenie Jerozolimy na krótko przed powstaniem.

Na podstawie komunikatu IAA.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 5,67 na 6)
Loading...