Znaleźli U-Boota i jego ofiarę

Niemiecki okręt podwodny z czasów II wojny światowej i leżący zaledwie 220 m dalej wrak zatopionego przez niego transportowca odkryli amerykańscy badacze niecałe 50 km od wybrzeży Karoliny Północnej.

U576

Bardzo dokładny obraz sonarowy wraku U-576. Fot. NOAA & SRI International

15 lipca 1942 r. konwój 19 statków handlowych oznaczony symbolem KS-520 płynął z Florydy do Wirginii wioząc zaopatrzenie dla amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego. Statki osłaniały jednostki amerykańskiej marynarki wojennej i straży przybrzeżnej.

U576 - archiwalne 2

U-576 w jednym z europejskich portów. Fot. Ed Caram

Na wysokości przylądka Hatteras w Karolinie Północnej do konwoju zbliżył się niepostrzeżenie niemiecki okręt podwodny U-576. Nim eskorta zdążyła zareagować posłał na dno płynący pod nikaraguańską banderą statek „Bluefields” i uszkodził dwie inne jednostki. Niemcom nie było jednak dane długo cieszyć się z sukcesu. Zaatakowany przez samolot Vought OS2U Kingfisher i ostrzeliwany z działa ustawionego na pokładzie transportowca „Unicoi” U-576 szybko poszedł na dno wraz z 45 oficerami i marynarzami. Załogę nikaraguańskiej jednostki uratowano.

Bluefields

Obraz sonarowy wraku „Bluefields”. Fot. NOAA & SRI International

– To nie jest jedynie znalezienie pojedynczego wraku. Odkryliśmy ważne pobojowisko, które jest częścią Bitwy o Atlantyk. Te dwa okręty spoczęły zaledwie dwieście metrów od siebie i pozwalają nam interpretować ich zapomnianą historię – mówi Joe Hoyt, główny naukowiec ekspedycji.

Wraki namierzyli na początku tego roku specjaliści z amerykańskiej agencji federalnej National Oceanic and Atmospheric Administration. W sierpniu uzyskali dokładniejsze dane o nich i ostatecznie zidentyfikowali obie jednostki. Niemiecki okręt zgodnie z międzynarodowymi zwyczajami i wolą współczesnych władz Niemiec został uznany za cmentarz wojenny jego 45-osobowej załogi. Nie będzie więc wydobyty na powierzchnię.

U576 archiwalne

Kiosk U-576. Fot. Ed Caram

Na podstawie komunikatu prasowego NOAA (pdf).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,64 na 6)
Loading...