Unietyckie ozdoby z okolic Międzyrzecza

W pow. międzyrzeckim (Lubuskie) został odkryty skarb – przedmioty z brązu tzw. kultury unietyckiej. Na znalezisko składają się dwie brązowe tarcze, naszyjnik i naramiennik. Liczące ponad 3,5 tys. lat przedmioty z epoki brązu zachowały się w całości.

Jak poinformował PAP kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp. Błażej Skaziński, skarb został odkryty przypadkowo 13 września br. Zgodnie z prawem mężczyzna, który natknął się na te przedmioty, dokonał zgłoszenia i przekazał znalezisko konserwatorowi zabytków.

– Znalazca odkrył dwie tarcze z brązu o wym. 21,6 x 21,3 cm, naszyjnik o wym. 16,5 x 14,9 cm oraz naramiennik o wym. 13,4 x 11,0 cm. Sposób wykonania tych przedmiotów świadczy o niezwykle bogatej kulturze materialnej ludności pradziejowej zamieszkującej te tereny – powiedział Skaziński.

Ornamentyka tarcz może być kojarzona z tzw. dyskiem solarnym z Nebry (Niemcy), odnalezionym w 1999 r. W przypadku tego typu obiektów naukowcy mają różne teorie nt. ich przeznaczenia. Jedne z nich mówią o tym, że mogły być czymś na wzór kalendarza, inne, że dyski były przedmiotami związanymi z wierzeniami.

– Dotychczas nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to, do czego służyły – podkreślił Skaziński.

Przedmioty z brązu znalezione w powiecie międzyrzeckim zostały zdeponowane w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. Zostaną przebadane oraz poddane konserwacji.

To kolejne tego typu znalezisko w woj. lubuskim. Jesienią 2012 r. mieszkaniec podgorzowskiego Deszczna znalazł skarb przedmiotów z brązu, z okresu kultury łużyckiej.

Na ten skarb składa się 20 pozycji – cztery siekierki, osiem sierpów, nóż, pięć bransolet oraz fragmenty naszyjnika i noża – wszystkie wykonane z brązu. Poddane konserwacji zabytki można już obejrzeć w gorzowskim muzeum.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...