UNESCO: To nie jest karaka Kolumba

Odkryty u wybrzeży Haiti wrak, to nie jest „Santa Maria” – podało UNESCO w raporcie przygotowanym na prośbę władz Haiti.

Replika Santa Maria

Jedna z wielu replik statku Santa Maria. Dokładny wygląd jednostki flagowej Kolumba jest jednak nieznany i rekonstrukcje opierają się na ogólnej wiedzy o XV-wiecznych karakach. Fot. Leo-seta, Creative Commons

Prawdopodobne odkrycie pozostałości Santa Marii ogłosił kilka miesięcy temu poszukiwacz wraków z USA Barry Clifford. – Wszystkie geograficzne, topograficzne i archeologiczne dowody silnie sugerują, że jest to wrak flagowego okrętu Kolumba – przekonywał w wypowiedziach dla mediów.

Clifford podawał, że wrak odkrył już w 2003 r., ale dopiero niedawno, podczas ponownej analizy wykonanych wówczas zdjęć, zorientował się, że jednostka mogła pochodzić z końca XV w.

W czerwcu tego roku władze Haiti poprosiły UNESCO o weryfikację twierdzeń amerykańskiego poszukiwacza. Eksperci organizacji zbadali wrak w pierwszej połowie września i dzisiaj opublikowali swój raport. Stwierdzili w nim, że znalezione przez nich elementy statku pochodzą w najlepszym razie z końca XVII w., a całkiem prawdopodobne jest, że dopiero z ostatnich dekad XVIII w. Poza tym wrak znajduje się ich zdaniem zbyt daleko od wybrzeża, by pasował do relacji Kolumba.

„Jestem całkowicie pewien, że wrakowisko nie może należeć do statku z XVI w. nie mówiąc już o XV w.” – napisał w raporcie dr Eric Rieth, specjalista z francuskiego Narodowego Muzeum Morskiego, zajmujący się średniowiecznymi i późniejszymi statkami.

Karaka „Santa Maria” wpadła na rafę u wybrzeży Haiti nocą 25 grudnia 1492 r., gdy załoga świętowała Boże Narodzenie. Uszkodzenia okazały się tak wielkie, że Kolumb zdecydował się porzucić statek. Część jego załogi musiała zostać na Haiti. Kolumb kazał zbudować dla nich fort z desek oderwanych od kadłuba porzuconej jednostki.

Jak dotąd poszukiwania jednego z najsłynniejszych statków w dziejach świata nie przyniosły żadnych efektów. Eksperci UNESCO oceniają, że resztki statku mogły zostać całkowicie zniszczona i rozproszone przez fale, albo znajdują się pod osadami naniesionymi przez pobliskie rzeki.

Pełen raport UNESCO ze zdjęciami (pdf, 1,36 MB)

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 4,50 na 6)
Loading...