Szeroka fosa Wodzisławia

Fragment średniowiecznej fosy odkryto w Wodzisławiu Śląskim podczas budowy kanalizacji na Starym Mieście. To nie jedyne tegoroczne znalezisko w tym ponad 750-letnim mieście.

Odsłonięte pozostałości pozwoliły ustalić, że fosa miała 10 m szerokości. Większym problemem jest określenie jej głębokości. – Od dzisiejszego poziomu to około trzech metrów, może trochę więcej, ale niegdyś teren był niżej położony. Na głębokości około 1-1,2 m nad fosą prawdopodobnie była droga z XVII-XVIII w. Pośrodku fosy znajdowała się konstrukcja drewniana, być może pozostałości mostu – powiedział portalowi Nowiny.pl archeolog Adrian Podgórski z wodzisławskiego muzeum.

Odkrycia dokonano na ulicy Piłsudskiego przy budynku 12a. W zasypisku fosy archeolodzy znaleźli fragmenty średniowiecznych naczyń, co pozwala na jej wstępne datowanie. Bardziej precyzyjne dane przyniosą przyszłe analizy, w tym badania dendrochronologiczne próbki uzyskanej z drewnianej konstrukcji, które przeprowadzi prof. Marek Krąpiec z AGH w Krakowie.

Fosa i drewniana konstrukcja są w wielu miejscach mocno zniszczone przez różne podziemne instalacje, a zwłaszcza starą kanalizację. Jak więc widać fosę odkrywano już kilkukrotnie, ale dopiero teraz byli przy tym obecni archeolodzy. Dotychczas naukowcy wiedzieli jedynie, że na ślady fosy natrafiono w 1964 r. podczas budowy restauracji Piast. Powiedział im o tym kilka lat później świadek prac, nieżyjący już Stefan Górski.

Podczas robót związanych z tegoroczną inwestycją natrafiono również na co najmniej cztery obiekty średniowieczne o niejasnym na razie przeznaczeniu. Kolejnym znaleziskiem jest warstwa z wieloma fragmentami kafli z motywami heraldycznymi i postaciami. Kilka egzemplarzy zachowało się nawet w całości. W ocenie Adriana Podgórskiego kafle pochodzą mniej więcej z XVII stulecia. Są najpewniej świadectwem istnienia w tym miejscu warsztatu garncarskiego działającego na potrzeby zamku wodzisławskiego.

Położone niedaleko granicy z Czechami miasto Wodzisław założył między 1246 a 1257 r. książę śląski Władysław Opolski. Szybko stało się jednym z najludniejszych średniowiecznych ośrodków na Górnym Śląsku.

O odkryciach w Wodzisławiu poinformowały Nowiny.pl i Dziennik Zachodni.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 5,50 na 6)
Loading...