Ofiary starożytnego trzęsienia

Kości ludzi zabitych na skutek trzęsienia ziemi w 363 r. n.e. znaleźli archeolodzy w ruinach miasta Hippos w północnym Izraelu.

Hippos

Ruiny Hippos. Fot. Avishai Teircher, Creative Commons

Zakryte dachówkami szkielety leżały w północnej części bazyliki, która w starożytności pełniła rolę targowiska i była największą budowlą miasta. Wśród ofiar była kobieta ze złotym wisiorem w kształcie gołębia.

Założone w II w. p.n.e. Hippos doświadczyło dwóch wielkich, dobrze udokumentowanych trzęsień ziemi. Do pierwszego doszło w 363 r. n.e. Miasto doznało wówczas wielkich zniszczeń, ale mieszkańcy odbudowali je. Kolejne trzęsienie nawiedziło te tereny w 749 r. Tym razem pozostali przy życiu ludzie postanowili porzucić Hippos.

Kierujący badaniami dr Michael Eisenberg z University of Haifa w oparciu o najnowsze znaleziska ocenia, że pierwsze trzęsienie całkowicie zniszczyło miasto, a jego odbudowa zajęła 20 lat. Jednak część budowli, jak np. starożytna bazylika, w której znaleziono szkielety, pozostało już na zawsze ruinami.

W zakończonym właśnie sezonie badacze znaleźli także marmurową nogę będącą częścią rzeźby zdobiącej rzymskie łaźnie. Na razie nie wiadomo, kogo przedstawiał posąg. Archeolodzy liczą na znalezienie w przyszłych latach kolejnych fragmentów.

Hippos 2

Kapitele starożytnych kolumn z Hippos. Fot. Akos Nagy, Creative Commons

W pozostałościach starożytnego bastionu izraelscy naukowcy znaleźli natomiast stanowisko dla katapulty, która mogła mieć nawet 8 m długości. Obok wciąż leżały kamienne kule, które machina mogła miotać nawet na odległość 350 m.

Ruiny Hippos znajdują się 2 km na wschód od Jeziora Tyberiadzkiego (zwane też często Jeziorem bądź Morzem Galilejskim). Był jednym z miast tworzących Dekapolis – nieformalną grupę 10 starożytnych miast na pograniczu dzisiejszych Izraela, Jordanii i Syrii, które kulturowo były zdecydowanie bliższe Grecji i Rzymowi niż swoim semickim sąsiadom.

Na podstawie Jerusalem Post (dali zdjęcia).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: ,