Celtowie spod Tarnowa

Najnowsze odkrycia pozwoliły ustalić, że w znanej od lat prehistorycznej osadzie w Pasiece Otfinowskiej niedaleko Tarnowa żyli Celtowie.

– Do tej pory uważaliśmy, że Celtowie najbliżej zamieszkiwali okolice Krakowa. To całkowicie zmienia naszą wiedzę na temat historii i archeologii regionu – powiedział „Gazecie Krakowskiej” Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Niezwykle cennym znaleziskiem okazała się unikatowa celtycka zapinki do szat. Należy ona bowiem do typu używanego pomiędzy 60 a 20 r. p.n.e., co daje bardzo precyzyjne datowanie okresu, w którym funkcjonowała osada.

Archeolodzy odkopali także pozostałości chaty z resztkami naczyń i przedmiotami używanymi podczas tkania. Natrafili też na słabo zachowane ludzkie szczątki.

Mieszkańcy położonej nad Dunajcem osady zajmowali się m.in. wytopem żelaza, czego dowodem jest odkrywany do lat żużel. To pierwsze tego typu znalezisko w rejonie doliny Dunajca. Kolejne ślady pradawnego hutnictwa badacze znaleźli też podczas najnowszych wykopalisk. Jest wśród nich chociażby piec do wypalania wapna, które było potrzebne podczas działalności metalurgicznej. Badacze liczą, że w przyszłości uda się znaleźć pozostałości pieca hutniczego.

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że dzieje osady zakończył wielki pożar. Jego przyczyny są na razie nieznane, ale nie można wykluczyć, że był on skutkiem prowadzonej działalności hutniczej.

Podczas wykopalisk prowadzonych w Pasiece Otfinowskiej ćwierć wieku temu archeolodzy znaleźli rączkę lusterka z brązu pochodzącego z rzymskiej prowincji Noricum (w przybliżeniu tereny dzisiejszej zachodniej Austrii). Odsłonili także ślady po chatach, paleniskach i piwniczkach.

Na podstawie Gazety Krakowskiej (są dwa zdjęcia) i Polskiego Radia i Temi.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 19, średnia ocen: 5,89 na 6)
Loading...