Kazachstan też ma swoje geoglify

Ponad 50 geoglifów o różnych kształtach i wielkości odkryli archeolodzy w północnym Kazachstanie korzystając ze zdjęć satelitarnych w Google Earth.

Geoglify to wielkie naziemne „rysunki” wykonywane różnymi metodami, np. poprzez sypanie wałów, układanie kamieni, czy usuwanie darni. Najsłynniejsze znajdują się w peruwiańskim Nazca, ale znamy też geoglify z arabskich pustyń, czy choćby z Anglii (np. wyjątkowo malowniczy Biały Koń z Uffington). Teraz swoimi geoglifami może się też szczycić Kazachstan.

Odkryli je badacze z miejscowego uniwersytetu w Kustanaj, z którymi współpracowali archeolodzy z Uniwersytetu Wileńskiego. Geoglify namierzyli za pomocą Google Earth, a następnie weryfikowali je w terenie używając m.in. georadaru.

Odkryte geoglify mają kształt kwadratów, pierścieni i krzyży, a jeden z nich jest swastyką (był ona symbolem stosowanym już w bardzo dawnych czasach). Nie są to konstrukcje małe. Ich rozmiary wahają się od 90 do 400 m średnicy.

Badania w terenie wykazały, że w większości były one zrobione z ziemnych kopców, ale np. swastyka była wykonana z drewnianych bali. Na wielu archeolodzy natrafili na pozostałości konstrukcji i palenisk, co pozwala zakładać, że odbywały się na nich jakieś rytuały. Badacze przyznają jednak, że tak naprawdę to, kto i kiedy je zbudował, jest na razie tajemnicą. Mogły być np. sposobem oznaczania własności ziemi.

Kazachskie geoglify były dotąd nieznane najpewniej dlatego, że trudno je dostrzec z powierzchni ziemi.

O odkryciu badacze poinformowali na spotkaniu European Association of Archaeologists w Stambule.

Na podstawie Live Science. Galeria zdjęć (uwaga, są w niej też fotografie z Peru i z Półwyspu Arabskiego)

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,78 na 6)
Loading...