Biały alkohol z Teotihuacan

Wyglądające jak mleko pulque jest jednym z tradycyjnych meksykańskich napojów alkoholowych. Naukowcy zaprezentowali właśnie mocne dowody na to, że pito je w tym kraju już ponad 1800 lat temu.

Teotihuacan

Pozostałości Teotihuacan

Pulque jest trunkiem niskoprocentowym wytwarzanym ze sfermentowanego soku agawy i do XIX w. było bardzo popularne, ale obecnie przegrywa z innymi napojami. Jego historia była do niedawna bardzo niepewna. Mieszkańcy Ameryki Środkowej pili biały alkohol na pewno w XVI w., gdy na ich ziemiach pojawili się Hiszpanie. Jednak dowody wcześniejszego spożycia były raczej słabe.

Najsłynniejszym świadectwem picia pulque na długo przed przybyciem Europejczyków było odkryte blisko pół wieku temu w Choluli malowidło z około 200 r. n.e. przedstawiające pijacką ucztę. Jednak nie był to silny dowód, bo badacze mogli jedynie zakładać, że bohaterowie malowidła spożywali właśnie pulque.

Pulque

Inaczej jest z dowodem, o którym naukowcy z Wielkiej Brytanii, USA i Meksyku poinformowali w artykule opublikowanym kilka dni temu na łamach prestiżowego PNAS.

Pochodzi on z Teotihuacan, wielkiej metropolii, która kwitła w latach 150 p.n.e. – 650 n.e. Jej ogromne piramidy stoją po dziś dzień niedaleko miasta Meksyk. Wśród wielu zabytków znalezionych w pozostałościach tego miasta były skorupy ceramicznych naczyń zaklejonych niegdyś szczelnie żywicą. Aby ustalić, co mogło się w nich znajdować, naukowcy postanowili przeprowadzić analizy chemiczne ponad 300 fragmentów.

Na resztkach 14 naczyń z lat 200-550 n.e. wykryli organiczne związki chemiczne występujące u bakterii Zymomonas mobilis, która pełni kluczową rolę w wytwarzaniu pulque. To najstarszy chemiczny dowód produkcji i przechowywania tego alkoholu.

Na zdjęciu: Butelka białego jak mleko pulque. Fot. Alejandro Linares Garcia, Creative Commons

Biały napój nie był jednak dla mieszkańców Teotihuacan jedynie alkoholowym trunkiem. Podobnie jak piwo w starożytnym Egipcie, czy też w średniowiecznej Europie, bardzo pożywne pulque odgrywało ważną rolę w zapewnieniu ludziom odpowiedniej ilości kalorii i środków odżywczych. Sfermentowany napój z agawy mógł być szczególnie przydatny w czasach nieurodzaju, gdy zależne od upraw kukurydzy i fasoli stutysięczne miasto stawało przed widmem głodu.

Marisol Correa-Ascencio, Ian G. Robertson, Oralia Cabrera-Cortés, Rubén Cabrera-Castro, and Richard P. Evershed, Pulque production from fermented agave sap as a dietary supplement in Prehispanic Mesoamerica, PNAS 2014 ; published ahead of print September 15, 2014, doi:10.1073/pnas.1408339111

O badaniach napisało również Science

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,57 na 6)
Loading...