Jeszcze jeden gigantyczny dinozaur z Patagonii

Ważył 65 ton, miał około 25,5 m długości i jak zapewniają badacze jest to największe zwierzę lądowe, którego masę można było dokładnie obliczyć.

Dreadnoughtus schrani

Rekonstrukcja olbrzyma z Patagonii. Rys. Jennifer Hall

Nie oznacza to jednak, że ten potężny zauropod nazwany Dreadnoughtus schrani był największym przedstawicielem dinozaurów. Znane są kości kilku innych, które mogły być jeszcze potężniejsze, ale znalezione szczątki nie są na tyle liczne, by można było w miarę dokładnie określić masę i rozmiary. Tymczasem w przypadku Dreadnoughtus schrani naukowcy zgromadzili około 45 proc. szkieletu, co w świecie paleontologii jest bardzo dobrym wynikiem. Tak kompletne szczątki dają naukowcom wielką szansę dużo lepszego poznania największych zwierząt lądowych w dziejach świata.

– Ważył tyle co 12 afrykańskich słoni i więcej niż siedem Tyrannosaurus rex. W dodatku badania kości pokazały, że gdy ten 65-tonowy zwierz zmarł, to wciąż jeszcze rósł. To jak na razie najlepszy egzemplarz największych zwierząt jakie chodziły po Ziemi – podkreśla Kenneth Lacovara z Drexel University (USA).

Zespół Lacovary, w którym byli również naukowcy z innych amerykańskich uczelni i Argentyny, odkopał należące do dwóch osobników kości w latach 2005-2009 na stanowisku w południowej Patagonii (Argentyna). Kraina ta jest prawdziwym rajem największych lądowych zwierząt świata. Zaledwie parę miesięcy temu inny zespół naukowców doniósł o odkryciu tam kości podobnego giganta, którego długość naukowcy wstępnie szacują na 40 m, a masę na 77 ton. Znalezisko to jest jednak wciąż badane i dinozaur nie ma jeszcze naukowej nazwy. Z Argentyny pochodzi jeszcze kilka innych wielkich zauropodów (więcej na ten temat w artykule Największy dinozaur świata?).

Nazwa żyjącego 77 mln lat temu dinozaura pewnie wyda się znajoma miłośnikom okrętów wojennych. Nie jest to przypadek. Naukowcy nadając zwierzęciu nazwę gatunkową celowo odwołali się do pancerników typu Dreadnought z początków XX w. Zauropod był bowiem tak wielki, że nikogo nie musiał się bać i właśnie takie jest dosłowne znaczenie terminu dreadnought w języku angielskim.

Odkopywanie Dreadnoughtus schrani

Odkopywanie szczątków Dreadnoughtus schrani. Fot. Kenneth Lacovara

Nowego zauropoda naukowcy zaprezentowali na łamach „Scientific Reports”

Kenneth J. Lacovara, Matthew C. Lamanna, Lucio M. Ibiricu, Jason C. Poole, Elena R. Schroeter, Paul V. Ullmann, Kristyn K. Voegele, Zachary M. Boles, Aja M. Carter, Emma K. Fowler, Victoria M. Egerton, Alison E. Moyer, Christopher L. Coughenour, Jason P. Schein, Jerald D. Harris, Rubén D. Martínez & Fernando E. Novas, A Gigantic, Exceptionally Complete Titanosaurian Sauropod Dinosaur from Southern Patagonia, Argentina, Scientific Reports 4, Article number: 6196 doi:10.1038/srep06196

Komunikat Drexel University

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...