Wrześniowe propozycje Iskier

Waszej lekturze gorąco polecamy: „Wiem, co mówię, czyli dialogi uzdrawiające. Spotkania z Józefem Henem” oraz „Nasze histerie, nasze nadzieje. Spotkania z Tadeuszem Konwickim”.

 

 

 

Tytuł: „Wiem, co mówię, czyli dialogi uzdrawiające. Spotkania z Józefem Henem”
Oprawa: twarda z obwolutą
Wydanie: I
Data wydania: 2013-10-07
Ilość stron: 344
ISBN: 978-83-244-0331-8
Wymiary: 170 × 240 mm
Cena: 55 zł
Kup ze zniżką na stronie Wydawcy!

Książka ta, składająca się z wywiadów, których Józef Hen udzielił w ciągu wielu lat różnym rozmówcom, stanowi pewną opowieść – poniekąd autobiograficzną, bo mówi przecież sam pisarz. To zbiór kilkudziesięciu migawek z konkretnych momentów jego życia. Jest tu nie tylko zwielokrotniony portret samego Hena, ale i obraz sytuacji, pośród których się znajduje i którym niby z dystansem, a jednak z niesłabnącą uwagą się przygląda.

Zamieszczono również kalendarium życia i twórczości Józefa Hena.

 

Tytuł: „Nasze histerie, nasze nadzieje. Spotkania z Tadeuszem Konwickim”
ISBN: 978-83-244-0220-5
Wybór i układ: Przemysław Kaniecki
Data wydania: 2013-04
Numer wydania: I
Opis fizyczny:
165 × 235 mm, 444 stron, oprawa twarda
Cena: 59 zł
Kup ze zniżką na stronie wydawcy!

Książka ta, składająca się z wywiadów, których Tadeusz Konwicki udzielił w ciągu wielu lat różnym rozmówcom, stanowi pewną opowieść – poniekąd autobiograficzną, bo i mówi przecież sam pisarz i reżyser. To zbiór kilkudziesięciu migawek z konkretnych momentów jego życia. Jest tu nie tylko zwielokrotniony portret samego Konwickiego, ale i obraz sytuacji, pośród których się znajduje i którym niby z dystansem, a jednak z niesłabnącą uwagą się przygląda.

„Nie wiem, co to jest miłość ojczyzny. Czy to jest zakochanie się? Ekscytacja na widok pejzażu (ale tylko do granicy, dalej już nie)? Podniecenie na widok tłumu idącego ulicami Warszawy? Rozumiem, że można kochać kobietę, być przywiązanym do przyjaciela. Ale miłości patriotycznej nie rozumiem. Ja uważam, że trzeba te rzeczy uskromnić. Wystarczy być lojalnym wobec swego otoczenia i swojego społeczeństwa”.

(z wywiadu Elżbiety Sawickiej, 1991)

„Żyjemy na prowincji, na skraju Drogi Mlecznej, w nieznanym wszechświecie albo – jak twierdzi Stephen Hawking – w miliardach wszechświatów. Wszystkie utwory science fiction są słodkie, bo one wynikają z naszego tutejszego doświadczenia. Nie można od niego się oderwać i wyobrazić sobie innego bytu ani innego sensu. I do końca chyba nie będziemy wiedzieli. Bo jakbyśmy się dowiedzieli, to – jak mówił Dudek Dziewoński – kitowajko”.

(z wywiadu Tadeusza Lubelskiego, 2007)

 

Zapoznaj się także z pozostałymi książkami, dostępnymi w ofercie Iskier!