Bardzo stary fenicki wrak

Na pozostałości statku, który zatonął około 2700 lat temu, natrafili nurkowie niedaleko należącej do Malty wyspy Gozo. To jedno z najstarszych takich znalezisk związanych z Fenicjanami.

Statek z Fenicji

Statek z Fenicji. Płaskorzeźba na sarkofagu z II w. n.e. Fot. Elie plus, Creative Commons


Do odkrycia doszło kilka miesięcy temu, ale dopiero wczoraj poinformował o nim Timothy Gambin z University of Malta. Jak dotąd znaleziono 20 żaren i 50 amfor pochodzących z około 700 r. p.n.e. Naukowcy mają jednak nadzieję, że w piaszczystym dnie kryje się więcej pozostałości statku i ładunku.

Dokładna lokalizacja wraku jest na razie tajemnicą. Wiadomo jedynie, że leży on 1,5 km od wyspy Gozo. Pozwala to przypuszczać, że najpewniej płynął na trasie Malta-Sycylia.

Fenicjanie byli nadmorskim ludem żyjącym na terenie dzisiejszego Libanu, zachodniej Syrii i północnego Izraela. Żyli w niezależnych miastach-państwach, które jednak czasami musiały uznawać zwierzchność, któregoś z bliskowschodnich imperiów.

Około 1000 r. p.n.e. zaczęli zasiedlać wybrzeża Morza Śródziemnego w poszukiwaniu surowców i rynków zbytu. Początkiem tej ekspansji była kolonia Kition na bogatym w miedź pobliskim Cyprze, ale później Fenicjanie stali się bardzo aktywni w zachodniej części Morza Śródziemnego.

W 814 r. p.n.e. założyli niedaleko dzisiejszego Tunisu Kartaginę, która na wiele stuleci stała się kluczowym miastem nad Morzem Śródziemnym i najważniejszym handlowym ośrodkiem w regionie. Jej potęga upadła dopiero na skutek klęski w wojnach z Rzymem w III-II w. p.n.e.

Do Fenicjan należała także Malta, zachodni kraniec Sycylii (reszta wyspy była pod kontrolą rywalizujących z Fenicjanami kolonistów greckich) i Sardynia.

Około 680 r. p.n.e., a więc w czasach, z których pochodzi znaleziony wrak, Fenicjanie dotarli na Baleary, a następnie zaczęli zasiedlać wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego, Algierii i Maroka, by w końcu sięgnąć swoimi koloniami poza Cieśninę Gibraltarską. Często można też spotkać informacje, że opłynęli Afrykę oraz dotarli do Brazylii i Brytanii, ale brak nam twardych dowodów potwierdzających te osiągnięcia.

O odkryciu wraku poinformowała agencja AP

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,50 na 6)
Loading...