Ludzkie zęby w posągu Jezusa

Prawdziwe ludzkie zęby odkryli meksykańscy konserwatorzy zabytków w drewnianym posągu przedstawiającym Jezusa podczas męki.

Kilka zębów ledwo widać przez lekko rozwarte usta posągu. To, że nie są one dziełem rzeźbiarza, ale prawdziwymi ludzkimi zębami, ujawniły prześwietlenia rentgenowskie, które przeprowadzili eksperci z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii. Pochodząca z jednego z małych meksykańskich miasteczek rzeźba trafiła do nich na konserwację.

Posąg zakrwawionego, siedzącego Jezusa pochodzi z XVII-XVIII w. Rzeźba była nie tylko pomalowana, ale miała też nałożone ubranie i perukę.

Umieszczone w ustach zęby są w dobrym stanie i wciąż mają korzenie. Jak opowiada konserwator Fanny Unikel Santoncini używanie ludzkich i zwierzęcych części ciała w rzeźbach nie było w Meksyku niczym wyjątkowym. Ludzie często darowali swoje włosy na peruki, a artyści do zrobienia zębów używali kości zwierząt.

Posąg z ludzkimi zębami jest jednak wyjątkiem. Unikel pierwszy raz spotkał się z taką rzeźbą, choć jak przyznaje krążyły plotki o tego typu praktykach.

Meksykański badacz podkreśla, że choć dla współczesnych ludzi może się to wydawać szalone, to w tamtych czasach trochę inaczej myślano o ciele, a takie dary były świadectwem wielkiej religijności.

Na razie nie wiadomo, do kogo należały zęby, ani czy pochodzą od jednej, czy od kilku osób. Naukowcy mają nadzieję, że uda im się co nieco dowiedzieć w przyszłości, ale nie będzie to łatwe, gdyż nie mogą usunąć zębów z rzeźby

Na podstawie Live Science. Galeria zdjęć.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,25 na 6)
Loading...
Tags: ,