Skarb z wojny żydowskiej

114 wyjątkowych brązowych monet znaleźli izraelscy archeolodzy. Miejsce, w którym je odkryto, jest jedną z setek osad zniszczonych przez Rzymian podczas tłumienia żydowskich powstań.

The hoard as it was found in the excavation

Fot. Vladimir Niihin, courtesy Israel Antiquities Authority

Skarb był ukryty w ceramicznym naczyniu w jednym z budynków nieznanej dotąd starożytnej osady żydowskiej, którą odkryto podczas prac budowlanych przy autostradzie mającej łączyć Jerozolimę z Tel Awiwem.

Wszystkie monety mają wybity kielich z żydowskim napisem „Na odkupienie Syjonu”. Na drugiej stronie znajduje się motyw z pękiem gałęzi palmowych (lulaw) między dwoma cytrynami (etrog) i napis „Czwarty rok”. Chodzi tutaj o czwarty rok wielkiego powstania Żydów przeciwko Rzymowie. Wypada on w 69/70 r. n.e.

W ocenie archeologów z Israel Antiquities Authority (IAA) skarb ukryto najpewniej kilka miesięcy przed upadkiem Jerozolimy, co miało miejsce w 70 r.

Nieznana dotąd osada była jedną z wielu miejscowości zniszczonych wówczas przez wojska rzymskie, które bezlitośnie spacyfikowały powstanie. Jakiś czas po wojnie ludzie wrócili do wioski i zamieszkali m.in. w domu ze skarbem.

Do ponownej, tym razem już ostatecznej, zagłady osady doszło w latach 30. II w. podczas powstania Bar Kochby. Wedle starożytnych autorów Rzymianie zburzyli wówczas ponad 1000 twierdz, miast i wsi, zabili ponad pół miliona Żydów, a także zakazali praktyk judaistycznych i zmienili nazwę Judei na Syria Palestina.

Na podstawie komunikatu IAA opublikowanego przez izraelski MSZ.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...