Polacy odkryli rzymskie termy

W Gonio, na południe od Batumi, zespół badaczy odkrył łaźnie zbudowane i użytkowane przez rzymskie wojsko ok. 2 tysiące lat temu. – Zaskoczył nas zarówno wiek założenia, jak i wysoka jakość jego wykonania – mówi PAP dr Radosław Karasiewicz-Szczypiorski, kierownik wykopalisk.

Gonio

Fragment podłogi z mozaiką podczas czyszczenia zaraz po odkryciu. Na drugim planie odsłonięta część basenu na chłodną wodę. Fot. R.Karasiewicz-Szczypiorski

Badania prowadzone są wewnątrz starożytnego fortu Apsaros wzniesionego przez Rzymian w 2. połowie I wieku n.e. Obok twierdzy przebiegała niegdyś jedyna dogodna droga z Kolchidy (zachodniej Gruzji) do rzymskich prowincji w Azji Mniejszej.

– Z reguły termy budowane dla wojska nie wyróżniały się przepychem. Dlatego zaskoczyło nas odkrycie mozaiki, zdobiącej podłogę. Odsłoniliśmy również dużą część basenu na chłodną wodę – tzw. frigidarium – opowiada dr Karasiewicz–Szczypiorski.

Zaskoczeniem dla archeologów jest też wiek term. Badacze spodziewali się odkrycia budowli z II-III wieku n.e. Tymczasem znalezione łaźnie pochodzą niemal na pewno z 2. połowy I wieku n.e. Stanowią zatem ślad wczesnej obecności Rzymian na tym terenie. Budowla powstała najprawdopodobniej za panowania cesarza Wespazjana.

Wykopaliska w Gonio prowadzi zespół z Instytutu Archeologii UW i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, wspólnie z archeologami z miejscowego muzeum. Ze strony polskiej badania wspiera biuro podróży Rainbow Tours.

To pierwszy sezon prac, które będą kontynuowane dwa kolejne lata. – Planujemy odsłonić całość obszaru łaźni. Relikty term poddamy konserwacji i przykryjemy dachem – będą stanowić atrakcję turystyczną okolic Batumi – kończy dr Karasiewicz–Szczypiorski.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,29 na 6)
Loading...