Malowidła z Gizy

Naścienne malunki sprzed 4300 lat znaleźli rosyjscy archeolodzy w grobowcu wykutym niedaleko piramid w Gizie.

Badacze odkryli malowidła w 2012 r. podczas renowacji grobowca Perseneba, który – jak informują zachowane inskrypcje – był kapłanem i urzędnikiem.

Jego pozycja była na tyle znacząca, że grobowiec wykuto zaledwie 300 m na wschód od piramidy Cheopsa. Składa się on z pokoiku do składania ofiar, centralnego pomieszczenia oraz komory grobowej. We wnętrzu odkryto m.in. posągi Perseneba i jego rodziny.

Grobowiec jest znany naukowcom od XIX w., ale nikt dotąd nie dostrzegł malowideł skrytych za czarną warstwą sadzy i brudu, która pokrywa wschodnią ścianę środkowego pomieszczenia.

Niestety 70 proc. ich powierzchni uległo zniszczeniu na długo przed odkryciem. Część uszkodzeń mogła powstać w średniowieczu, gdy grobowiec był wykorzystywany do celów mieszkalnych. Kolejne straty spowodowała najpewniej całkowicie niekontrolowana turystyka z XIX w., a także zanieczyszczenia generowane przez leżący tuż obok Gizy wielomilionowy Kair.

Zachowane fragmenty pozwoliły jednak zespołowi Maksyma Lebiediewa z Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego w Moskwie ustalić z jakimi scenami mają do czynienia. W grobowcu ukazane były m.in. łodzie na Nilu, polowanie na bagnach, pracujący rolnicy oraz właściciel grobowca z żoną i psem.

Odkrywcy nie wykluczają, że podobne niespodzianki mogą kryć się na ścianach innych grobowców w tej części nekropoli.

Na podstawie Live Science. Galeria zdjęć.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...
Tags: