Średniowieczna przeszłość Koloseum

Podczas ostatnich wykopalisk na terenie Koloseum włoscy i amerykańscy archeolodzy znaleźli liczne ślady po średniowiecznych mieszkańcach najsłynniejszego rzymskiego amfiteatru.

Koloseum

Wnętrze Koloseum. Fot. Bengt Nyman, Creative Commons

Podczas badań kilku wejść na arenę naukowcy znaleźli średniowieczne terakotowe rury, ceramikę z tego samego okresu oraz fundamenty muru zbudowanego w XII w. Wśród znalezisk jest też małpka z kości słoniowej, która najpewniej była niegdyś używana jako figurka szachowa.

– Te wykopaliska pozwoliły nam zidentyfikować całą strefę mieszkalną z późnego średniowiecza – mówi cytowana przez Discovery News Rossella Rea, dyrektor Koloseum.

Strefa ta miała własne stajnie i warsztaty. Powierzchnię mieszkalną wewnątrz amfiteatru wynajmowali zakonnicy z pobliskiego klasztoru Santa Maria Nova, którzy kontrolowali budowlę.

Domy i warsztaty miały wyjścia na arenę, która była dziedzińcem tego specyficznego domu mieszkalnego. Jak opisują badacze, arena była zazwyczaj pełna ludzi, zwierząt i różnych dóbr.

Średniowieczne zabytki nie są wielką niespodzianką dla badaczy. Od dawna wiadomo, że korytarze i inne pomieszczenia zbudowanego w I w. n.e. amfiteatru były w średniowieczu wykorzystywane jako mieszkania i warsztaty, a arena służyła przez pewien czas jako cmentarz. Natomiast na przełomie XII w. i XIII w. jeden z najważniejszych rodów w mieście, rodzina Frangipanich, przekształcił amfiteatr w swoją fortecę.

Mieszkalny okres w dziejach Koloseum zakończył się najpewniej w 1349 r., gdy na skutek trzęsienia ziemi część budowli zawaliła się. Od tego momentu amfiteatr wykorzystywano głównie jako kamieniołom.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...