Papieska bulla z Ostrowa Tumskiego

Bullę papieża Marcina V znaleźli archeolodzy podczas badań na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. To dopiero siódma ołowiana bulla znalezione w Polsce.

Poznański Ostrów Tumski. Dobrze widoczne są dwie najbardziej znane budowle, czyli katedra oraz kościół Najświętszej Marii Panny (najwyższy budynek na prawo od katedry). Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Radomil

– Odkrył ją jeden z naszych kolegów za pomocą wykrywacza metali w wykopie przy kanonii mieszkalnej, odległej o dwadzieścia metrów od katedry – powiedział poznańskiemu dodatkowi „Gazety Wyborczej” archeolog Artur Dębski.

Napis na ołowianym odcisku pieczęci nie pozostawia wątpliwości, że jest to bulla papieża Marcina V, który urzędował w latach 1417-1431.

Jak dotąd w Polsce znaleziono siedem ołowianych bulli, z czego aż trzy pochodzą z Poznania (dwie papieskie i jedna książęca). Ostatnią poznańską bullę znaleziono podczas budowy rezerwatu archeologicznego Genius Loci. Należała do papieża Kaliksta III z końca XV w.

Podczas najnowszych wykopalisk archeolodzy znaleźli też m.in. pierścionek z miedzianej taśmy i cztery szklane kostki mozaikowe. Zabytki te znajdowały się po południowej stronie budynku kanonii.

Kostki są podobne do około dwustu innych, które odkryto wokół odległego o sto metrów palatium Mieszka I z X wieku. Trzy są pozłacane, a jedna czerwona. Mogą pochodzić z XII-XIII w., gdyż znajdowały się w gruzie z katedry z tego okresu.

– Obecność kostek może świadczyć o tym, że również w romańskiej katedrze znajdowały się ozdobne mozaiki, podobne do tych z kaplicy Dobrawy – powiedział „Gazecie Wyborczej” Dębski. Pozostałości tej kaplicy poznańscy archeolodzy znaleźli kilka lat temu w pobliżu kościoła Najświętszej Marii Panny. Przylegała ona do palatium Mieszka I.

Więcej (w tym zdjęcie bulli) w poznańskim dodatku „Gazety Wyborczej

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 2, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...