Gruziński kurhan pełen bogactw

Starożytny kopiec z rydwanami, złotem, bursztynowymi paciorkami i wieloma innymi dobrami odkryto w Gruzji.

Archeolodzy natrafili na kurhan w 2012 r. we wiosce Chabukiani niedaleko Lagodekhi, które znajduje się blisko granicy gruzińsko-azerskiej.

Zbudowany z gliny kurhan miał 12 m wysokości i 100 m średnicy. Wzmacniała go pokrywa z kamieni. W jego wnętrzu archeolodzy znaleźli obszerną komorę grobową zbudowaną z dębowych bali.

Jej badania ujawniły szczątki siedmiu osób. Zdaniem badaczy był to wódz z rodziną oraz służba bądź niewolnicy złożeni w ofierze.

Zmarłym towarzyszyły liczne dary. Archeolodzy znaleźli dwa świetnie zachowane czterokołowe rydwany, zdobione naczynia z ceramiki i drewna, krzemienne i obsydianowe groty strzał, zabytki ze skóry i tkanin, unikatowy drewniany fotel, paciorki z karneolu i bursztynu, a także 23 przedmioty ze złota, w tym rzadkie egzemplarze biżuterii.

Znalezione rydwany miały zdobienia w różnych stylach. Ciągnęły je woły, gdyż w tamtych czasach mieszkańcy tych ziemi nie dysponowali jeszcze końmi.

Niewykluczone, że niegdyś grobowiec zawierał dużo więcej dóbr. Niestety, już w odległej przeszłości dobrali się do niego rabusie.

Gruzińscy badacze, których pracami kieruje Zurab Makharadze z Gruzińskiego Muzeum Narodowego, określili czas powstania kopca na drugą połowę III tysiąclecia p.n.e., czyli wczesną epokę brązu.

Nie jest to jedyny bogaty pochówek odkryty w ostatnim czasie na południowym Kaukazie. Zgromadzone w nich bogactwa badacze uznają za skutek oddziaływań między rolniczymi społecznościami Kaukazu i ziem położonych na południe od tych gór, a nomadami z rozciągających się na północy euroazjatyckich stepów.

Makharadze zaprezentował znalezisko podczas 9th International Congress on the Archaeology of the Ancient Near East, który odbył się niedawno w Bazylei (Szwajcaria).

Na podstawie abstraktu wystąpienia Makharadze (pdf, s. 84) oraz artykułu LiveScience. Galeria zdjęć.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,43 na 6)
Loading...