Niewidzialne malowidła z Angkor Wat

Na murach wspaniałej świątyni Angkor Wat w Kambodży odkryto malunki, których nie da się dostrzec gołym okiem.

Świątynia Angkor Wat to najbardziej imponująca pozostałość wielkiej średniowiecznej metropolii. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Bjørn Christian Tørrissen

Przez wielką świątynię, która znajduje się w centralnej części rozległej średniowiecznej stolicy imperium Khmerów, przewijają się tysiące turystów, a także liczni naukowcy. Jednak dopiero specjalista od malowideł naskalnych zorientował się, że wiele ścian budowli pokrywały niegdyś malowidła.

Noel Hidalgo Tan z Australian National University w Canberze uczestniczył w badaniach na terenie świątyni w 2010 r. Zwrócił wówczas uwagę na widoczne gdzieniegdzie bardzo nieliczne już ślady czerwonej farby. Nie tworzyły one żadnych rozpoznawalnych obrazów, ale dzięki wcześniejszym badaniom nad malowidłami naskalnymi Tan wiedział, jak sprawdzić, czy nie są to pozostałości dawnych malowideł.

Australijczyk zrobił zdjęcia miejsc, w których dostrzegł czerwoną farbę, i jakiś czas później poddał je specjalistycznej obróbce cyfrowej wzmacniającej subtelne różnice w kolorach. Metoda ta świetnie sprawdza się w badaniach naskalnych malowideł. Korzystało z niej również NASA analizując zdjęcia z Marsa.

Zabiegi zakończyły się sukcesem. Z pozornie gołych ścian wyłoniły się zaskakująco wyraźne wizerunki słoni, lwów, Hanumana (hinduistyczny bóg-małpa), łodzi i budowli.

Tan wrócił do Angkor Wat i we współpracy z miejscowymi służbami archeologicznymi przeprowadził bardziej metodyczne badania, co pozwoliło odkryć kolejne malowidła. Łącznie naukowcy znaleźli ich około 200

Część wizerunków to niewątpliwie graffiti pozostawione przez pielgrzymów, którzy przybywali do świątyni już po upadku miasta w XV w. Nie brak jednak zdecydowanie bardziej zaawansowanych malowideł, które w ocenie badaczy miały na celu zdobić niektóre miejsca świątyni.

Na przykład w jednym z pomieszczeń w centralnej wieży Angkor Wat kryła się scena ukazująca tradycyjny khmerskie instrumenty wykorzystywane do dziś przez zespoły zwane pinpeat. Jest tam również malowidło ukazujące konnych jeżdżących między dwiema budowlami.

Nie są to pierwsze malunki zidentyfikowane w Angkor Wat, ale dotąd znano ich bardzo mało i były to jedynie przedstawienia łodzi oraz wzory geometryczne i roślinne.

Tan spekuluje, że przedstawienia te mogły powstać za panowania khmerskiego króla Anga Chana, który w XVI w. próbował odrestaurować świątynię. Argumentem za takim właśnie datowaniem jest występowanie pewnych elementów buddyjskiej ikonografii w tym przedstawienia stupy, która jest budowlą kultową charakterystyczną dla tej religii.

Zbudowana w latach 1113-1150 świątynia Angkor Wat była początkowo poświęcona hinduskiemu Wisznu, ale w XIV w. przekształcono ją w świątynię buddyjską.

Wyniki badań ukazały się w najnowszym wydaniu magazynu Antiquity.

Noel Hidalgo Tan, Im Sokrithy, Heng Than and Khieu Chan, The hidden paintings of Angkor Wat, Volume: 88 Number: 340 Page: 549–565

O odkryciu można też przeczytać m.in. w LiveScience, które opublikowało galerię zdjęć.

Więcej o dziejach Angkoru dowiecie się z artykułu Angkor – potęga zbudowana na ryżu. Polecam też doniesienia o najnowszych odkryciach w tym niezwykłym mieście.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 13, średnia ocen: 5,77 na 6)
Loading...