Już 450 szkieletów znaleziono w najstarszej polskiej szkole

Szczątki ludzkie odkryte w pochówkach m.in. z okresu średniowiecza, które odnaleziono podczas prac archeologicznych w najstarszej polskiej szkole, obecnie liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, zostaną złożone w specjalnie wybudowanym ossuarium.

Małachowianka

Dawne wejście do Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku w najstarszej części szkoły (z 1180 roku). Fot. Krzysztof Lisocki, Creative Commons

– Ossuarium powstanie na terenie przebadanego przez archeologów dawnego cmentarza, położonego wokół dawnej kolegiaty św. Michała, przy której w 1180 r. powstała szkoła – poinformował PAP Hubert Woźniak z płockiego Urzędu Miasta.

Dotychczas podczas wykopalisk prowadzonych w ramach renowacji „Małachowianki” – bo tak popularnie nazywana jest najstarsza polska szkoła od nazwiska jej obecnego patrona – odkryto 450 szczątków ludzkich w pochówkach, które datowane są od XIII do przełomu XVI i XVII wieku.

– Część odkrytych szczątków ludzkich już została poddana badaniom antropologicznym. Po zakończeniu badań wszystkie zostaną złożone do ossuarium, które do końca września powstanie na terenie przebadanego cmentarzyska – powiedział Woźniak.

Dodał, że ostateczna forma ossuarium musi zostać najpierw zaakceptowana przez miejskiego konserwatora zabytków. – Termin wtórnego pochówku ustalony będzie po zakończeniu badań antropologicznych – zaznaczył Woźniak. Przyznał zarazem, że prace archeologiczne wokół szkoły nadal trwają, a ich zakończenie przewidywane jest na koniec czerwca.

Obecne liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego otrzymało tę nazwę na mocy uchwały Rady Miasta Płocka w 1921 r. Szkoła powstała w 1180 r. jako fundacja Dobiechny, wdowy po Wojsławie, opiekunie Bolesława III Krzywoustego, władcy Polski, który pochowany jest w krypcie płockiej katedry.

„Małachowianka” to jedna z najstarszych szkół w Europie, która działa nieprzerwanie w tym samym miejscu od chwili założenia. Ostatnie odkrycia archeologiczne wskazują, że pochodząca z pierwszej połowy XIII wieku tamtejsza kolegiata św. Michała była jedną z najwcześniejszych budowli gotyckich na terenie Polski.

Budynki szkoły były wielokrotnie przebudowywane. Jej najstarszą, zachowaną częścią są fundamenty i fragmenty murów kolegiaty św. Michała Archanioła. Przetrwały także XV-wieczna wieża oraz XVII-wieczne skrzydło Kolegium Jezuickiego, które istniało od 1611 r. do drugiej połowy XVIII wieku.

Wykładowcami szkoły byli m.in.: profesor retoryki św. Andrzej Bobola (ok. 1591-1657) i Wojciech Szweykowski (1773-1838) – pierwszy rektor Uniwersytetu Warszawskiego. W szkole uczyli się: nauczyciel dzieci Adama Mickiewicza – Hieronim Napoleon Bońkowski (1807-1886); ogłoszony błogosławionym Honorat Koźmiński (1829-1916); prezydent II RP i profesor Politechniki Lwowskiej Ignacy Mościcki (1867-1946); pułkownik lotnictwa, uczestnik bitwy o Anglię, dowódca polskiego skrzydła i słynnego Dywizjonu 303 Jan Zumbach (1915-1986), a także Tadeusz Mazowiecki (1927-2013) – pierwszy premier III RP.

Koszt prac renowacyjnych „Małachowianki”, które rozpoczęły się w 2012 r. i mają potrwać do jesieni tego roku, to ok. 29,9 mln zł – w większości pokryty zostanie z funduszy Unii Europejskiej, a pozostałej części ze środków płockiego Urzędu Miasta.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

Czytaj też: Aż 250 pochówków z najstarszej polskiej szkoły.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: