Największy dinozaur świata?

150 kości ogromnych zauropodów odkopali argentyńscy paleontolodzy w Patagonii. Ich zdaniem należą one do największych dinozaurów, jakie kiedykolwiek odkryliśmy.

nowy zauropod

Paleontolog leżący obok kości udowej odkrytego dinozaura. Fot. Museo Paleontológico Egidio Feruglio

Cmentarzysko gigantycznych dinozaurów odkrył na pustynnych terenach niedaleko miejscowości La Flecha w południowej Argentynie miejscowy pracownik rolny. Poinformowani o znalezisku paleontolodzy z Museo Paleontológico Egidio Feruglio w Trelew odkopali jak dotąd 150 olbrzymich kości należących do siedmiu osobników.

W oparciu o rozmiary znalezionych kości udowych i wiedzę o budowie zauropodów (wielkich roślinożernych dinozaurów) naukowcy oszacowali, że badane dinozaury mogły osiągać 40 m długości, 20 m wysokości (z podniesioną głową) i ważyły około 77 ton (14 razy więcej niż słoń afrykański!). Były więc o siedem ton cięższe niż uważane dotąd za największe Argentinosaurus, których szczątki również znaleziono w Patagonii.

Kości znajdują się w skałach sprzed 100-95 mln lat. Nowo odkryty gigant żył więc w tym samym okresie co Argentinosaurus.

Na razie badacze nie nadali nowym gigantycznym dinozaurom nazwy gatunkowej. Zapowiedzieli, że będą chcieli, by uhonorowała region i znalazcę.

Nie jest całkowicie pewne, czy odkryte olbrzymy były największymi dinozaurami na świecie (a tym samym największymi lądowymi zwierzętami w historii naszej planety). Wynika to z kilku przyczyn.

Futalognkosaurus

Futalognkosaurus dukei to gigantyczny zauropod odkryty w Argentynie w 2000 r. Zdaniem badaczy miał około 32 m długości. Dinozaury, których kości teraz odkryto, wyglądały podobnie, ale były jeszcze większe. Rys. Nobu Tamura, Creative Commons

Przede wszystkim w przyszłości naukowcy mogą natrafić na szczątki jeszcze większego zauropoda. Poza tym metody określania rozmiarów dawnych zwierząt nie są doskonałe. Na przykład niegdyś wagę Argentinosaurus szacowano na około 100 ton i dopiero niedawno obniżono ją do 70 ton. W dodatku różne metody szacowania mogą dawać różne wyniki.

Problemem jest również to, że wiele zauropodów znamy w oparciu o bardzo nieliczne szczątki, a są wśród nich okazy, które mogą walczyć o miano największego dinozaura. Jednym z nich jest – odkryty również w Argentynie – Puertasaurus reuili, po którym pozostał jedynie fragment kręgosłupa. Innym przykładem giganta znanego z nielicznych skamieniałości jest Amphicoelias. Fragment jego ogromnego kręgu odkryto w USA w 1878 r. Niestety skamielina zaginęła i z tego powodu nie bierze się jej zazwyczaj pod uwagę. Tymczasem zwierzę, do którego należał kręg, mogło mieć około 100 ton wagi.

Korzystałem m.in. z BBC, MSN/AFP.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 18, średnia ocen: 5,56 na 6)
Loading...