Zmarły z cegłą w ustach

Szkielet z cegłą wciśniętą w usta i przewierconą nogą znaleziono podczas wykopalisk w Kamieniu Pomorskim.

– Kawałek gruzu ceglanego w ustach i przewiercone udo wskazują na to, że jest to pochówek wampiryczny. Zrobiono tak, ponieważ z jakichś powodów obawiano się tego zmarłego. Zrobiono to nie dla niego, ale dla społeczności, która tu mieszkała – powiedział portalowi Kamienskie.info archeolog Sławomir Górka.

Fragment cegły wciśnięto zmarłemu z taką siłą, że wybito mu wszystkie górne zęby.

Szczątki, których płeć na razie nie jest pewna, znaleziono na terenie dawnego cmentarza tuż obok kościoła i poza przewierconym udem oraz cegłą jest to typowy pochówek chrześcijański ukierunkowany wschód-zachód.

Jak tłumaczy archeolog, cmentarz istniał od XIII do XVIII w., ale nie w każdym okresie. Datowany wstępnie na XVI-XVII w. pochówek może więc pochodzić z czasów, gdy cmentarza nie używano i osoby obarczone zadaniem pogrzebania zmarłego uznały, że najlepiej pochować go na skraju dawnej nekropoli.

W ostatnich latach odkryto w Europie parę podobnych pochówków. Jeden pochodził z wyspy Lazzaretto Nuovo niedaleko Wenecji, gdzie znaleziono szkielet kobiety z całą cegłą w ustach. Dwa inne takie przypadki znane są z irlandzkiego hrabstwa Roscommon, gdzie użyto do tego celu kamieni.

Więcej, w tym zdjęcia i filmik w portalu Kamienskie.info

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 17, średnia ocen: 4,47 na 6)
Loading...