Starożytne dłuto i zagadka Ściany Płaczu

Metalowe dłuto znalezione u podnóża Ściany Płaczu może pochodzić z czasów budowy Drugiej Świątyni Jerozolimskiej około 2000 lat temu.

Ściana Płaczu

Ściana Płaczu

Ściana Płaczu jest obecnie najświętszym miejscem wyznawców judaizmu. Jest ona bowiem jedyną pozostałością po wielkiej świątyni, którą zbudował w Jerozolimie Herod Wielki w miejscy dawnej świątyni Salomona.

15-centymetrowe dłuto znajdowało się sześć metrów pod współczesną nawierzchnią. Izraelscy archeolodzy, których pracami kierował Eli Szukron, znaleźli je w ubiegłym roku. Leżało ono wśród licznych śmieci z czasów budowy muru.

Zdaniem Szukrona dłuto należało do jednego z budowniczych. Ostateczna obróbka kamiennych bloków odbywała się bowiem już na miejscu, po ich ustawieniu na murze. Archeolog spekuluje, że spadło ono z rusztowania i właściciel nie zdołał go znaleźć, bądź uznał, że nie warto schodzić po nie. Nie ma wątpliwości, że dłuto było długo używane. Częste uderzenia zamieniły jeden z jego końców w grzybek o sporej średnicy.

Dłuto nie jest jednak jedynie ciekawostką, ale zabytkiem, który może znacząco przyczynić się do zmiany naszej wiedzy o budowie Świątyni Jerozolimskiej. Wraz z nim naukowcy znaleźli bowiem monety wybite parę dekad po śmierci Heroda Wielkiego. To zaś zdaniem Szukrona oznacza, że to nie Herod stoi za zbudowaniem Ściany Płaczu, ale któryś z jego następców.

To już kolejne odkrycie w pobliżu Ściany Płaczu, które wskazuje na to, że Herod nie zakończył budowy Świątyni Jerozolimskiej i pewne elementy tej inwestycji były realizowane przez kolejnych władców. Trzy lata temu izraelscy badacze donosili o znalezieniu monet z drugiej dekady I w. n.e. w ziemi, którą zasypano piwnice domów wyburzonych w związku z budową świątyni.

O dłucie i konsekwencjach jego odkrycia Eli Szukron opowiedział dziennikowi Haaretz. Izraelskie służby archeologiczne (IAA) oficjalnie o znalezisku nie poinformowały. Jak tłumaczą, wciąż jeszcze trwają badania dłuta i innych znalezionych z nim zabytków,.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,50 na 6)
Loading...