Ceramiczna trumna i złoty sygnet z pieczęcią

Rzadką ceramiczną trumnę i sygnet z imieniem egipskiego faraona znaleźli archeolodzy w północnym Izraelu.

Twarz

Fragment trumny z przedstawieniem twarzy. Fot. Clara Amit, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Odkrycia dokonali badacze Israel Antiquities Authority niedaleko Tel Szadud w dolinie Jezreel podczas wykopalisk związanych z budową gazociągu.

Jak mówią odkrywcy jest to fascynujące i wyjątkowe znalezisko. Jak dotąd w Izraelu natrafiono tylko na kilka takich ceramicznych trumien. Ostatni raz zdarzyło się to blisko pół wieku temu.

Trumna

Trumna wkrótce po znalezieniu. Fot. Dan Kirzner, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Cylindryczna gliniana trumna z antropoidalną pokrywą była otoczoną przez ofiary po których pozostały różne naczynia ceramiczne oraz zwierzęce kości.

W trumnie znajdował się wciąż szkielet dorosłego mężczyzny, a także kolejne naczynia ceramiczne, brązowy sztylet, misa z tego samego metalu i kilka kawałków brązu.

brązy

Brązowe zabytki znalezione przy zmarłym. Fot. Clara Amit, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Jako że naczynia znalezione w pochówku były lokalnymi wyrobami, badacze podejrzewają, że mógł to być mieszkaniec Kanaanu (nazwa Palestyny przed przybyciem na te ziemie plemion żydowskich), służący egipskim władzom. Jest również możliwe, że był to zamożny człowiek, który po prostu imitował egipskie zwyczaje pogrzebowe, albo przybysz znad Nilu.

Pewne jest natomiast, że pochowany mężczyzna należał do elity. Zwykła osoba nie mogła bowiem pozwolić sobie na taką trumnę.

Pieczęć

Pieczęć przerobiona w pierścień. Fot. Clara Amit, courtesy of the Israel Antiquities Authority

O wysokim statusoe zmarłego świadczy też rzadki zabytek w postaci pieczęci w kształcie skarabeusza, owiniętej złotem i przymocowanej do pierścienia. Takich pieczęci używali urzędnicy egipscy, aczkolwiek równie dobrze mogła ona służyć mężczyźnie za biżuterię. Widnieje na niej imię faraona Setiego I, który panował w XIII w. p.n.e. Terytorium Kanaanu znajdowało się wówczas pod władzą Egiptu.

Niedaleko trumny badacze znaleźli jeszcze groby dwóch mężczyzn i dwóch kobiet.

Izraelscy badacze będą próbowali pozyskać ze szczątków DNA i spróbować ustalić za jego pomocą, czy mężczyzna był Kananejczykiem, czy też być może Egipcjaninem.

Na podstawie komunikatu IAA.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,50 na 6)
Loading...