Bizantyjski klasztor ze wspaniałymi podłogami

Ruiny klasztoru z pięknymi mozaikami podłogowymi znaleźli izraelscy archeolodzy w północnej części pustyni Negew.

Klasztor

Skyview Company, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Badacze z Israel Antiquities Authority natrafili na klasztor przypadkiem podczas badań ratunkowych związanych z inwestycją drogową w pobliżu miejscowości Hura.

Budowla ma 20 m na 35 m i jest podzielona na wiele pomieszczeń. Największe wrażenie zrobiły na archeologach sala modlitw i jadalnia, których podłogi były ozdobione – jak piszą sami odkrywcy w komunikacie – „zapierającymi dech w piersiach mozaikami”.

Sala modlitewna

Fot. Assaf Peretz, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Podłoga w sali modlitewnej ma wzór złożony z błękitnych, czerwonych, żółtych i zielonych liśćmi. W jadalni są natomiast motywy roślinne i geometryczne a także amfory, kosze a nawet para ptaków.

Mozaiki widziane z góry

Skyview Company, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Na pokrytych mozaikami podłogach znalazły się również cztery greckie inskrypcje z imionami opatów: Elijaha, Nonusa, Solomona i Ilriona oraz datami wykonania podłóg w poszczególnych salach. Dzięki temu badacze mogli bez większych problemów wydatować klasztor na drugą połowę VI w. n.e. Jedna z inskrypcji ma też fragment w języku syriackim (dialekt aramejskiego, mający obecnie rangę języka liturgicznego kilku wschodnich kościołów chrześcijańskich).

Mozaika z sali modlitewnej

Fot. Assaf Peretz, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Archeolodzy znaleźli również mnóstwo fragmentów różnych naczyń ceramicznych i monety.

– Wygląda na to, że ten klasztor, położony niedaleko bizantyjskiej osady Horbat Hur, był jednym z kilku zlokalizowanych wzdłuż drogi łączącej Transjordanię i doliną Beer Szewa – mówi kierownik wykopalisk, Daniel Varga.

Inskrypcja

Fot. Assaf Peretz, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Klasztor zawalił się pod koniec epoki bizantyjskiej, który nastąpił na tych terenach w VII w. n.e. na skutek muzułmańskiego podboju.

Na podstawie komunikatu IAA.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,73 na 6)
Loading...