Propozycje Iskier w marcu

Wydawnictwo Iskry poleca książki: „Barbarzyńska Europa” K. Modzelewskiego i „Goj patrzy na żyda” P. Kuncewicza.

 

 

 

Autor: Modzelewski Karol
Tytuł: Barbarzyńska Europa
ISBN: 978-83-244-0181-9
Data wydania 2012-09
Numer wydania: I w tej edycji
wymiary: 150 × 235 mm
520 stron
oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena detaliczna: 49,00 zł
Kup ze zniżką na stronie wydawcy!

Kiedy mówimy o korzeniach cywilizacji europejskiej, kojarzymy je przede wszystkim z kulturą klasyczną. Warto jednak pamiętać, że i ona nie była jednorodna. Składała się na nią kultura rzymska i grecka, a także hellenistyczna, która do źródeł naszej cywilizacji wniosła elementy despotycznych tradycji starożytnego Wschodu. Ale na oblicze Europy wpłynęło również dziedzictwo ludów spoza śródziemnomorskiego kręgu kulturowego, żyjących poza granicami starożytnej Grecji i Rzymu: na wschód od Renu, na północ od Alp i za Dunajem. Rzymianie określali te krainy wspólna nazwą barbaricum. Barbarzyńskie ludy: Celtowie, Germanie, Słowianie, ludy ugrofińskie wchodziły w orbitę śródziemnomorskiej cywilizacji stopniowo i w rozmaitych okolicznościach historycznych, co wpływało na rezultaty wzajemnego oddziaływania tradycyjnych kultur plemiennych i kultury klasycznej. Rozpatrując zatem rodowód dzisiejszej cywilizacji europejskiej, trzeba mieć na uwadze także owe barbarzyńskie korzenie – i o nich właśnie jest ta książka.

 

Autor: Piotr Kuncewicz
Tytuł: „Goj patrzy na Żyda. Dzieje braterstwa i nienawiści od Abrahama po współczesność”
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Numer wydania: I
Ilość stron: 428
ISBN: 978-83-244-0141-3
ISBN: e-publikacji 978-83-244-0235-9
Wymiary: 235 × 150 mm
Cena: 39,90 zł
Kup ze zniżką na stronie Wydawcy!

Zarys historii narodu żydowskiego i jego trudnych relacji z innymi nacjami w ciągu wieków życia w swoim dawnym i obecnym państwie oraz w czasach diaspory. Autor analizuje przyczyny pojawiania się antysemityzmu, z ciepłem i serdecznością pisze o dążeniach do zachowania tożsamości narodowej i kulturowej rozproszonych przez wieki na różnych kontynentach Żydów i ich wkładzie w cywilizacyjny dorobek ludzkości.

Książka jest rezultatem osobistej potrzeby Autora zmierzenia się z tą rozległą i budzącą namiętności problematyką dziejów powszechnych. Pisał ją w okresie 1994-1999, ale dojrzewał do niej od dziesiątków lat jako świadek epoki pieców i szoah, jako student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zafascynowany dziejami i kulturą duchową Śródziemnomorza i Bliskiego Wschodu, jako świadek powojennych dramatów Polski i równie dramatycznych konfliktów i powikłań polsko-żydowskich. To kolejny głos w dialogu polsko-żydowskim.

 

Zapoznaj się też z pozostałymi publikacjami dostępnymi w ofercie Iskier.