Dr Marcin Wołoszyn o badaniach archeologicznych Grodów Czerwieńskich (film)

Przez wiele dekad Grody Czerwieńskie nie miały szczęścia do badań archeologicznych. Niedawne sensacyjne odkrycie na grodzisku w Czermnie dwóch skarbów z XIII w. pokazało, że teren ten może kryć nie tylko cenne informacje o przeszłości, ale także wspaniałe zabytki.

Część kosztowności, które w 2011 r. odkryła ekspedycja z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej na grodzisku w Czermnie. Fot. dzięki uprzejmości UMCS

Grody Czerwieńskie to nazwa stosowana dla obszarów położonych na pograniczu Polski i Rusi, które w średniowieczu parokrotnie przechodziły z rąk do rąk. Nazwa pochodzi od grodu Czerwień. Jego pozostałością jest prawdopodobnie grodzisko w Czermnie.

Choć obszar ten obfituje w grodziska i dawne osady, to jest on wciąż stosunkowo słabo rozpoznany archeologicznie. W tegorocznym wykładzie Wszechnicy PAN dr Marcin Wołoszyn z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, opowiadał nie tylko o ostatnich odkryciach w Czermnie, ale także o historii badań Grodów Czerwieńskich i powodach dość skromnej obecności archeologów na tych terenach w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,25 na 6)
Loading...