Profesor Buko opowiada o niezwykłym cmentarzysku w Bodzi (film)

Kilka lat temu w miejscowości Bodzia niedaleko Włocławka archeolodzy natrafili na kilkadziesiąt wyjątkowych grobów z czasów pierwszych Piastów, w których znaleźli wiele przedmiotów luksusowych.

Groby z Bodzi. W lewym doskonale widać szczątki „młodego wojownika” i jego miecz. Fot. Instytut Archeologii i Etnologii PAN

O odkryciu Archeowieści pisały kilka razy (m.in. Niezwykli wojownicy z Bodzi oraz Kogo pochowano w Bodzi), ale odkrycie z pewnością będzie jeszcze wiele razy gościć na łamach serwisu, gdyż to elitarne cmentarzysko z czasów pierwszych Piastów kryje mnóstwo intrygujących sekretów.

Największy z nich dotyczy oczywiście pochodzenia pochowanych tam ludzi. Właśnie na tym zagadnieniu skupił się prof. Andrzej Buko z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN podczas wykładu, który w internecie umieściła Polska Akademia Nauk. Naprawdę warto poświęcić trochę czasu i lepiej poznać to niezwykłe odkrycie.

Szczególnie ciekawa jest końcówka, gdy prof. Buko oddaje głos prof. Wiesławowi Bogdanowiczowi, kierownikowi Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, który opowiada o niepublikowanych jeszcze wynikach badań genetycznych.

Okazuje się, że „młody wojownik”, który stał się gwiazdą tego znaleziska, dzięki pięknemu inkrustowanemu srebrem mieczowi, niesamowitej srebrnej kaptordze z wyobrażeniem ptaka do złudzenia przypominającego orła oraz pasowi z dwuzubem księcia Światopełka z rodu Rurykowiczów, ma hapologrupę I1. Jest ona częsta wśród ludów skandynawskich i jest też spotykana na terenach dawnej Rusi Kijowskiej. Odkrycie jest o tyle istotne, że wcześniejsze badania izotopowe wykazały, że mężczyzna ten nie pochodzi z naszych ziem.

Wszystko to coraz bardziej pasuje więc do hipotezy, że przynajmniej część ludzi pochowanych w Bodzi, to osoby bliskie Światopełkowi, które po wypędzeniu i śmierci księcia znalazły schronienie w Polsce rządzonej przez Bolesława Chrobrego, czyli teścia Światopełka (szerzej pisałem o tym w tekście Kogo pochowano w Bodzi.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 25, średnia ocen: 5,92 na 6)
Loading...