Różdżka pierwszych rolników

Kawałek kości z dwoma wyrzeźbionymi twarzami znaleźli archeolodzy w pozostałościach osady Tell Qarassa sprzed 10 tys. lat.

Tell Qarassa znajduje się w południowej Syrii. W końcu VIII tysiąclecia p.n.e. mieszkali w niej jedni z pierwszych rolników na świecie. Jedli pszenicę płaskurkę, jęczmień, ciecierzycę i soczewicę. Mięso zapewniały im kozy, gazele, świnie i jelenie.

Przedmiot nazwany różdżką archeolodzy z Hiszpanii i Francji znaleźli podczas wykopalisk prowadzonych w latach 2007-2009 na cmentarzysku ze szkieletami 30 osób. Wszystkie spoczywały bez głów, które mieszkańcy osady zabrali w jakiś czas po pochowaniu ciał i przechowywali w pomieszczeniach mieszkalnych, co najpewniej miało związek z kultem przodków (podobne praktyki znamy z innych osad wczesnych rolników).

Wykonana najpewniej z żebra tura różdżka zachwyciła badaczy z powodu dwóch wyrzeźbionych na niej twarzy z zamkniętymi oczami. Jak tłumaczy cytowany w „Live Science” Frank Braemer, archeolog z francuskiego Centre National de la Recherche Scientifique, znalezisko jest świadectwem zmian kulturowych zachodzących u pierwszych rolników. We wcześniejszej sztuce zwierzęta ukazywano realistycznie, ale ludzi schematycznie, tymczasem twarze na różdżce są już zdecydowanie bardziej realistyczne (choć ukazane za pomocą prostych środków artystycznych).

Braemer podkreśla, że jest to jedyne naturalistyczne przedstawienie twarzy z tego okresu znalezione w Tell Qarassa. Jednak podobną przemianę w sztuce widać też na innych bliskowschodnich stanowiskach.

Zabytek ma 12 cm długości, ale niegdyś był z pewnością dłuższy, gdyż na obu jego końcach widać ślady po złamaniu. Niewykluczone więc, że takich twarzy było więcej. Archeolodzy podejrzewają, że różdżkę złamano celowo podczas bliżej nieznanego rytuału pogrzebowego.

O odkryciu badacze poinformowali na łamach Antiquity (dostępny jest abstrakt ze zdjęciem).

Juan José Ibáñez, Jesús E. González‑Urquijo, Frank Braemer, The human face and the origins of the Neolithic: the carved bone wand from Tell Qarassa North, Syria, Volume: 88 Number: 339 Page: 81–94

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 3, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...