Faras 3D w internecie

Jednemu z najbardziej spektakularnych odkryć polskiej archeologii śródziemnomorskiej – słynnej średniowiecznej katedry z Faras przebadanej pół wieku temu w Sudanie, poświęcona jest uruchomiona właśnie strona internetowa.

Faras

Rekonstrukcja katedry w Faras. Rys. Daria Tarara

– Projekt Faras 3D to unikatowe połączenie wiedzy archeologicznej z nowoczesnymi formami technik audiowizualnych – przekonuje Władysław Jurkow, inicjator przedsięwzięcia.

Strona internetowa jest uzupełnieniem prezentacji multimedialnej, która będzie udostępniona dla zwiedzających w Galerii Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jej otwarcie w nowej odsłonie planowane jest na październik br.

Celem projektu jest przybliżenie jednego z największych odkryć polskiej archeologii – Katedry z Faras oraz przypomnienie postaci i osiągnięć prof. Kazimierza Michałowskiego – założyciela Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Naukowiec na początku lat 60. odpowiedział na apel UNESCO o pomoc w ratowaniu zabytków zagrożonych zalaniem wodami Nilu, w związku z budową Wysokiej Tamy Asuańskiej. Prof. Michałowski pojawił się w Sudanie z ekipą towarzyszących mu naukowców. W czasie pierwszej kampanii wykopaliskowej Polacy odkryli nubijską katedrę. Na jej ścianach znajdowało się ponad 120 malowideł ściennych, z czego ponad 60 można podziwiać w Warszawie. Odkrycie szybko stało się światową sensacją i jednym z najważniejszych dokonań kampanii nubijskiej.

– Faras na zawsze zniknęło pod powierzchnią jeziora Nasera, ale dzięki interwencji Polaków uratowano najcenniejsze świadectwa bogatej kultury średniowiecznej Nubii, które do dziś są przedmiotem zainteresowania wielu badaczy i miłośników sztuki – wyjaśnia Jurkow.

Odkrycie katedry w Faras było największym osiągnięciem prof. Michałowskiego i dało impuls do stworzenia polskiej szkoły archeologii.

Na stronie internetowej można zapoznać się z okolicznościami tego odkrycia oraz historią chrześcijańskiej katedry wzniesionej w północno-wschodniej Afryce już w VII wieku. Opublikowano również kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć ukazujących archeologów przy pracy i trud logistyczny związany z transportem i konserwacją fresków. Ciekawostkę stanowią rekonstrukcje graficzne świątyni zestawione ze zdjęciami z badań. Na stronie można również znaleźć trójwymiarowe obrazy, do których obejrzenia niezbędne są okulary anaglifowe.

– Zachętą do wybrania się jesienią do Muzeum Narodowego w Warszawie jest natomiast trailer filmu, który w pełnej wersji będzie tam prezentowany w sali multimedialnej – wyjaśnia Jurkow. – publiczność odwiedzająca Galerię Faras, po raz pierwszy od tysiąca lat, będzie mogła wejść do katedry z czasów jej świetności w starożytnej Nubii.

Dzięki wykorzystaniu techniki stereoskopowej 3D, będzie można przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądała katedra w okresie od VIII do XIII wieku, kiedy starożytne Pachoras było siedzibą biskupów kościoła nubijskiego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce

Strona Faras 3D

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,57 na 6)
Loading...