Największy drapieżnik Europy

Miał do 10 m długości, ważył 4-5 t i jest największym drapieżnikiem, jakiego szczątki znaleziono na naszym kontynencie.

journal.pone.0088905.g004

Rekonstrukcja szkieletu Torvosaurus gurneyi. Kolorami zaznaczono kości, którymi dysponują naukowcy. Rys. Hendrickx C, Mateus O (2014), PLoS ONE, Creative Commons

Ogromny dinozaur, któremu badacze nadali nazwę Torvosaurus gurneyi, żył około 150 mln lat temu na terenie dzisiejszej Portugalii. Jego nieliczne skamieniałe kości znaleziono już wiele lat temu, ale dopiero teraz grupa badaczy przeprowadziła dokładne analizy, które pokazały, że jest to nieznany dotąd gatunek.

Wcześniej skamieniałości tego drapieżnika identyfikowano jako szczątki znanego z Ameryki Północnej Torvosaurus tanneri. Niedawno jednak pojawiły się wątpliwości, co do tej klasyfikacji, i portugalscy badacze przeprowadzili dokładne analizy. To one ujawniły, że występują istotne różnice m.in. w budowie kości górnej szczęki.

Łacińska nazwa Torvosaurus (spolszczana jako torwozaur) oznacza bestialski jaszczur bądź dziki jaszczur. Był to dwunożny mięsożerny dinozaur z podobnymi do sztyletów zębami o długości dochodzącej do 10 cm, co pozwalało mu zabijać nawet bardzo duże zwierzęta.

Nieliczne szczątki, którymi dysponują portugalscy badacze, to fragmenty czaszki, zęby i fragment kręgu z części ogonowej pochodzące od jednego osobnika, a także zęby i pojedyncze kości nóg od innych osobników oraz embriony.

Torvosaurus_tanner

Rysunkowa rekonstrukcja Torvosaurus tanneri, czyli najbliższego krewniaka największego drapieżnika z Europy

Jest to bardzo mało, ale resztę szkieletu badacze potrafią zrekonstruować dzięki dobrej wiedzy na temat budowy takich dwunożnych drapieżnych dinozaurów zwanych teropodami. Zachowany fragment czaszki pozwolił obliczyć, że cała czaszka miała 115 cm długości. Dane te w połączeniu z kośćmi nóg pozwalają w miarę dokładnie oszacować wielkość całego zwierzęcia.

W oparciu o badania innych takich dinozaurów można również przypuszczać, że ciało drapieżnika pokrywały protopióra

Europejski torwozaur, choć był naprawdę ogromnym drapieżnikiem, to wciąż ustępował największym znanym mięsożernym dinozaurom. Najsłynniejszy z nich – Tyrannosaurus rex – miał około 13 m długości i 6 ton wagi. Jest jeszcze kilka słabiej poznanych gatunków, które miały podobne, bądź nawet trochę większe rozmiary niż T. rex.

Wyniki badań ukazały się w PLoS ONE

Hendrickx C, Mateus O (2014) Torvosaurus gurneyi n. sp., the Largest Terrestrial Predator from Europe, and a Proposed Terminology of the Maxilla Anatomy in Nonavian Theropods. PLoS ONE 9(3): e88905. doi:10.1371/journal.pone.0088905

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 4,50 na 6)
Loading...