Zabytki z Truso w British Museum

Londyńskie British Museum otworzy 6 marca 2014 r. wystawę „Wikingowie: życie i legenda”. W największej od dziesięcioleci prezentacji dawnego świata wikińskiego pokazane zostaną również liczne zabytki z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, które gromadzi i bada spuściznę dawnej osady Truso.

Truso

Bursztynowa ozdoba z Truso. Fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Wystawę przygotowały wspólnie muzea z Wielkiej Brytanii, Danii i Niemiec (British Museum w Londynie, Duńskie Muzeum Narodowe w Kopenhadze i Museum für Vor- und Frühgeschichte w Berlinie). Ekspozycja skupia się na okresie epoki wikingów od końca wieku VIII do początku XI wieku.

Niezwykła ekspansja wikingów skandynawskich podczas tej epoki stworzyła sieć kulturalnych i gospodarczych kontaktów od Morza Kaspijskiego do północnego Atlantyku i od koła podbiegunowego do Morza Śródziemnego. Jednym z elementów systemu handlowego była osada w Truso, zlokalizowana przez archeologów w okolicach dzisiejszego Janowa Pomorskiego pod Elblągiem.

– Z naszych zbiorów twórcy wystawy wybrali kilkadziesiąt zabytków, ale też sporo surowca bursztynowego, który mieszkańcy Truso obrabiali i handlowali nim. To z bursztynu słynęły nadmorskie tereny na styku Słowian i Prusów – wyjaśnia dr Marek Jagodziński, odkrywca i wieloletni badacz Truso.

bursztyn z Truso

Skład bursztynu znaleziony w pozostałościach wikińskiej osady Truso. Fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

– Mają one posłużyć do prezentacji życia wikingów na brzegach południowego Bałtyku, jako uzupełnienie, ale i odmienność od ziem rdzennie skandynawskich – wyjaśniał w zapowiedzi wystawy Neil MacGregor, dyrektor British Museum.

Jest to największa ekspozycja dotycząca wikińskiego świata goszcząca w British Museum od ponad 30 lat. Jej głównym elementem są pozostałości 37-metrowej łodzi, najdłuższej, jaka została dotychczas znaleziona. Podstawowym założeniem prezentacji jest pokazanie nowych odkryć archeologicznych i obiektów nigdy wcześniej razem nie widzianych. Mają one pomóc w zrozumieniu kulturowych i społecznych zasad, kształtujących nadmorskie ludy Skandynawii.

Wystawie towarzyszyć będzie obszerny katalog, w którym znajdą się również zdjęcia zabytków z Truso. Zdjęcia oraz opisy zabytków do katalogu przygotowało Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.

Ekspozycja „Wikingowie: życie i legenda” będzie czynna od 6 marca do 22 czerwca 2014 roku w Sainsbury Exhibitions Gallery, British Museum, przy Great Russell Street w Londynie. Na przełomie lat 2014/2015 zostanie przeniesiona i zaprezentowana w Berlinie. W ubiegłym roku wystawa była prezentowana w Kopenhadze.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 5,33 na 6)
Loading...