W Izraelu odkopali kościół z pięknymi mozaikami

Chrześcijańską świątynię sprzed 1500 lat odkryli archeolodzy podczas badań ratunkowych w środkowej części Izraela. Do naszych czasów zachowały się liczne mozaiki, które zdobiły jej podłogę.

3 (1)

Izraelscy archeolodzy prowadzili wykopaliska w związku z budową nowego osiedla w Moszaw Aluma. Odkryty kościół był trzynawową budowlą o długości 22 m i szerokości 12 m.

Przed budowlą znajdowało się szerokie otwarte atrium (rodzaj dziedzińca) ze zbiornikiem, którego powierzchnię pokrywała biała mozaika. W kolejnej części kościoła, czyli narteksie (przedsionku) kryjące podłogę mozaiki przedstawiały geometryczne wzory. Badacze znaleźli też w tej części kościoła inskrypcje z imionami Maryi, Jezusa oraz fundatora kościoła.

1

Jeszcze piękniejsze mozaiki zdobiły nawę główną. Jej dekorację tworzyło 40 medalionów z wizerunkami różnych zwierząt oraz ze wzorami botanicznymi i geometrycznymi. W trzech medalionach umieszczono inskrypcje upamiętniające lokalnych dygnitarzy kościelnych: Demetriosa i Heraklesa.

Kolorowych mozaik nie zabrakło również w nawach bocznych. Obok wzorów geometrycznych i botanicznych zawierały one także symbole religijne.

2

Kościół jest pozostałością po ważnej osadzie z czasów bizantyńskich, zdaniem badaczy służył ona zapewne nie tylko jej mieszkańcom, ale także wiernym z całej okolicy.

W pobliżu kościoła archeolodzy znaleźli także warsztat garncarski, wytwarzający naczynia i lampki. Ceramiki była obok wina jednym z najważniejszych produktów wytwarzanych 1500 lat temu w tym regionie dzisiejszego Izraela.

Zdjęcia: Yoli Shwartz, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Na podstawie komunikatu IAA.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,56 na 6)
Loading...