Polacy pojadą do Arabii Saudyjskiej, by badać pozostałości po Nabatejczykach

W tym roku polscy archeolodzy rozpoczną prace badawcze na północy Arabii Saudyjskiej – powiedział PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski. Minister przebywał w Arabii z oficjalną wizytą w zeszłym tygodniu, była to pierwsza wizyta polskiego ministra kultury w tym kraju.

Meda'in Saleh

Najbardziej znanym nabatejskim stanowiskiem w Arabii Saudyjskiej jest Mada’in Saleh. Na zdjęciu widać tamtejsze grobowce wykonane w charakterystycznym dla sztuki nabatejskiej stylu dobrze znanym ze słynnej Petry

– Misja zapowiada się bardzo obiecująco, ale na razie bardzo mało można o niej powiedzieć. Jest planowana na jesień. Badania będą prowadzone nad Morzem Czerwonym blisko wejścia do zatoki Akaba. To ważne i ciekawe miejsce związane ze starożytnym ludem z epoki rzymskiej, który miał swoją stolicę w Petrze i handlował z dalekimi krajami np. Indiami – powiedział PAP kierujący badaniami prof. Michał Gawlikowski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zaznaczył, że polscy archeolodzy mieli dotąd niewiele kontaktów z Arabią Saudyjską.

– Samo miejsce zaproponowała nam strona saudyjska. Umowa w tej sprawie nie jest na razie podpisana – powiedział prof. Gawlikowski. Anna Nestoruk z Polskiej Akademii Nauk dodała, że badania będą prowadzone we współpracy z Instytutem Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.

Minister kultury przebywał z wizytą w Arabii Saudyjskiej w ubiegłym tygodniu. W rozmowie z PAP powiedział, że najważniejszym elementem tej wizyty była próba uzyskania akceptacji dla pracy polskich badaczy przy nowych odkryciach archeologicznych na północy Arabii Saudyjskiej. – To się udało. Jest potwierdzenie, że jeszcze w tym roku rozpoczną tam prace – dodał Zdrojewski.

Minister poinformował, że rozmowy prowadzone w Arabii Saudyjskiej dotyczyły również m.in. rozpoczęcia współpracy w zakresie edukacji artystycznej na poziomie szkół wyższych. Zdrojewski powiedział, że rozmawiał także o obecności tłumaczeń literatury arabskiej na język polski i polskiej na arabski.

Minister Zdrojewski spotkał się ze swoim saudyjskim odpowiednikiem, ministrem kultury i informacji, dr. A. Khoją, z którym rozmawiał o projektach współpracy kulturalnej.

Istotnymi punktami wizyty było zwiedzanie twierdzy Masmak, Muzeum Narodowego oraz pierwszej stolicy państwa saudyjskiego Diriyah. Ponadto odwiedził Centrum Kultury im. Króla Fahda, bibliotekę centralną im. Księcia Salmana, Instytut Sztuk i Zdolności Artystycznych. Minister był również gościem forum prasowego gazety Al-Jazeerah.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

Wspomniany w powyższej depeszy lud ze stolicą w Petrze to Nabatejczycy. Ta semicka społeczność stworzyła w ostatnich stuleciach I tysiąclecia p.n.e. całkiem bogate państwo na terenach obejmujących część ziem współczesnej Jordanii (gdzie znajduje się Petra) oraz Arabii Saudyjskiej. Dobrobyt ten wynikał z kontroli nad szlakiem handlowym prowadzącym z Indii i południowej Arabii nad Morze Śródziemne. Z czasem królestwo nabatejskie stało się państwem klienckim Rzymu, a po śmierci ostatniego króla na początku II w. n.e. weszło w skład cesarstwa.

Słynąca z wykutych w skale malowniczych świątyń i grobowców Petra jest jednym z najbardziej znanych miast starożytności, a w zorganizowanym kilka lat temu głosowaniu została uznana za jeden z siedmiu cudów współczesnego świata.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...