Aż 250 pochówków z najstarszej polskiej szkoły

Podczas renowacji najstarszej polskiej szkoły, obecnie Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, w tym zabytkowej kolegiaty, odkryto ok. 250 pochówków. Ustalono, że najwcześniejsze pochodzą z II ćwierci XIII wieku.

Małachowianka

Dawne wejście do Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku w najstarszej części szkoły (z 1180 roku). Fot. Krzysztof Lisocki, Creative Commons

„Małachowianka”, bo tak popularnie nazywana jest szkoła, została założona w 1180 r. przy kolegiacie św. Michała Archanioła i od tamtej pory działa nieprzerwanie w tym samym miejscu. To jedna z najstarszych szkół w Europie.

Jak poinformował w piątek koordynujący prace wykopaliskowe archeolog dr Marek Barański, część szczątków ludzkich dawnych mieszkańców Płocka, odkrytych w bezpośrednim sąsiedztwie fundamentów kolegiaty św. Michała Archanioła oraz w samym kościele, została przebadana antropologicznie i datowana. Wnętrze dawnej kolegiaty pełniło przez lata rolę muzeum i auli szkolnej.

– Przebadano pochówki z najgłębszych warstw we wnętrzu kolegiaty. Pochodzą one z II ćwierci XIII wieku, co absolutnie odpowiada momentowi zakończenia budowy kościoła. Inne pochówki pochodzą z przełomu XVI i XVII wieku. Wiemy więc już, że kościół funkcjonował przez bardzo długi czas, że wokół niego funkcjonował też cmentarz – powiedział dziennikarzom Barański.

Dodał, że prace archeologiczne na terenie szkoły nadal trwają. – Pochówki są jeszcze wykopywane w warstwie najpłytszej. Te szczątki zostaną także przekazane do badań datowania – zaznaczył Barański. Przyznał, że odkryte szczątki zostaną ponownie pochowane na terenie okalającym „Małachowiankę”. – Proponujemy wykorzystać na ten cel wykopy, jakie pozostały po wykopaliskach z lat 60. XX wieku – oznajmił Barański.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski poinformował, że rozpoczęty w 2012 r. remont zabytkowej szkoły zakończy się we wrześniu. Przyznał, że odkryte, nieznane wcześniej elementy architektoniczne, zostaną w specjalny sposób wyeksponowane. – Będzie na pewno ekspozycja, ale w jakim kształcie, to będzie zależało od tego, jakie środki zewnętrzne uda się pozyskać – zaznaczył Nowakowski.

Prof. Robert Kunkel z wydziału architektury Politechniki Warszawskiej, specjalista w dziedzinie historii architektury średniowiecznej, podkreślił, że odkrycia w najstarszej polskiej szkole, potwierdzają, iż tamtejsza kolegiata była jedną z najwcześniejszych budowli gotyckich na terenie Polski.

– Mamy tu do czynienia z dwiema fazami bardzo szybko następującymi po sobie, z których druga ma już ewidentne cechy gotyckie. Jest to wieloboczne prezbiterium, sądząc po detalu architektonicznym z XIII wieku. Kolegiata nie była wielkim kościołem, ale co ciekawe – dwupoziomowym. Była jeszcze druga kondygnacja z emporą. Jak na mazowiecki wiek trzynasty, to rewelacyjna budowla – powiedział prof. Kunkel.

Prace renowacyjne w „Małachowiance” obejmują dach, elewacje i fundamenty oraz wnętrza zabytkowych zabudowań. Objęto nimi m.in., znajdujące się w podziemiach, muzeum. Koszt robót to ok. 29,9 mln zł – w większości pokryty zostanie ze środków Unii Europejskiej, a pozostałą część dołoży płocki Urząd Miasta.

Obecne liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego otrzymało tę nazwę na mocy uchwały Rady Miasta Płocka w 1921 r. Szkoła powstała w 1180 r. jako fundacja Dobiechny, wdowy po Wojsławie, opiekunie Bolesława III Krzywoustego, władcy Polski, który pochowany jest w krypcie płockiej katedry. Wielokrotnie przebudowywana, szkoła istnieje nieprzerwanie w tym samym miejscu. Jej najstarszą, zachowaną częścią są fundamenty i fragmenty murów kolegiaty św. Michała Archanioła. Przetrwały także XV-wieczna wieża oraz XVII-wieczne skrzydło Kolegium Jezuickiego, które istniało od 1611 r. do drugiej połowy XVIII wieku.

Wykładowcami szkoły byli m.in.: profesor retoryki św. Andrzej Bobola (ok. 1591-1657) i Wojciech Szweykowski (1773-1838) – pierwszy rektor Uniwersytetu Warszawskiego. W szkole uczyli się: nauczyciel dzieci Adama Mickiewicza – Hieronim Napoleon Bońkowski (1807-1886); ogłoszony błogosławionym Honorat Koźmiński (1829-1916); prezydent II RP i profesor Politechniki Lwowskiej Ignacy Mościcki (1867-1946); pułkownik lotnictwa, uczestnik bitwy o Anglię, dowódca polskiego skrzydła i słynnego Dywizjonu 303 Jan Zumbach (1915-1986), a także Tadeusz Mazowiecki (1927-2013) – pierwszy premier III RP.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,29 na 6)
Loading...