Złoto spod Wrocławia

Złotą zawieszkę z czasów rzymskich i denar cesarza Trajana znalazł na polu ornym w okolicy Bielan Wrocławskich mieszkaniec Wrocławia – napisała „Gazeta Wyborcza” w dodatku lokalnym.

Zdaniem dr. hab. Macieja Trzcińskiego, szefa wrocławskiego Muzeum Archeologicznego, może to być zapowiedź odkrycia na miarę słynnego skarbu zakrzowskiego. W 1886 r. na Zakrzowie (dzielnica Wrocławia) podczas kopania piasku robotnicy natrafili na trzy niezwykle bogato wyposażone groby z przełomu III i IV w. n.e.

Zawieszka to tzw. lunula, w kształcie półksiężyca. – Datujemy ją na III-IV w. Znalazca, pan Łukasz Kopacz, na szczęście przyniósł ją razem z denarem do muzeum – powiedział „Gazecie” dr Trzciński. Przed zabraniem kosztowności z pola znalazca zrobił im zdjęcia w miejscu, gdzie leżały. – Zachował się profesjonalnie – skomentował dr Trzciński.

Zdaniem archeologa tak cenna ozdoba raczej nie została zgubiona przypadkiem, tym bardziej że obok niej leżał denar cesarza Trajana. Możliwe, że jest to część wyposażenia nieznanego grobowca, albo ukrytego w tym rejonie skarbu.

Na razie archeolodzy przeprowadzili wstępne badania pola, które jednak nie przyniosły kolejnych zabytków. Planowane są dalsze prace, m.in. z użyciem georadarów.

Więcej (w tym zdjęcia) w Gazecie Wyborczej.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...