Odcisk sprzed pół miliona lat

Niecodzienny ślad pozostawił po sobie Homo erectus, który około 500 tys. lat temu używał kamiennego tłuka.

Rzadki ślad pracy prehistorycznego człowieka znaleziono w Lehberg niedaleko Haidershofen w Dolnej Austrii. Miejsce to kryje liczne pozostałości po Homo erectus datowane na około 500 tys. lat. Archeolodzy znaleźli tam m.in. dobrze zachowane aszelskie pięściaki i kamienie w kształcie fallusa ze śladami ochry – naturalnego barwnika, który był bardzo popularny wśród prehistorycznych ludzi.

Jedno z ostatnich odkryć w Lehberg to kwarcytowe tłuki. Były to bardzo proste kamienne narzędzia, które służyły do miażdżenia i rozbijania. Znalezione tłuki miały liczne ślady po zadawanych nimi uderzeniach, ale jeden ślad był wyjątkowy.

Podczas oględzin jednego z tłuków pod mikroskopem okazało się, że ma on intrygującą linię czerwonej ochry. Dalsze analizy wykluczyły, by był to naturalny osad na kamieniu.

W ocenie badaczy wszystko wskazuje na to, że jest to odcisk dłoni praworęcznego człowieka, który używał tego narzędzia około pół miliona lat temu do rozcierania i kruszenia ochry.

Drobinki rozcieranej ochry były podczas pracy wcierane dłonią w kamień i w ten sposób utworzyły trwały ślad. Eksperymenty wskazują, że linia jest śladem po kciuku i przyległej do niego części dłoni. Takie ułożenie pasuje do sposobu w jaki trzymano tłuki.

Alexander Binsteiner, Ein Handteilabdruck des Homo erectus, Archäologie Online

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,89 na 6)
Loading...