Największe odkrycia 2013 r. Polacy znów w czołówce

Jak co roku magazyn „Archaeology” opublikował listę 10 największych odkryć roku. Dokonania naszych badaczy znów znalazły się wśród wyróżnionych znalezisk. Listę zaczynamy od polskich akcentów.

Najmocniejszym z nich jest odkrycie arystokratycznego grobowca w Castillo de Huarmey w Peru, czego dokonał we współpracy z Peruwiańczykami zespół badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego, którym kieruje dr Miłosz Giersz. Polecam rozmowę w Gazecie Wyborczej.

Wśród 10 największych tegorocznych osiągnięć archeologii znalazły się także badania średniowiecznego miasta Angkor w Kambodży, w których ogromne znaczenie miały pomiary za pomocą lidaru. W skład międzynarodowego zespołu badaczy wchodził polski archeolog Kasper Hanus (University of Sydney).

Angkor_Wat

Przepiękna świątynia Angkor Wat to tylko drobny fragment ogromnej niegdyś metropolii.
Fot. Sam Garza, Creative Commons

Pozostała ósemka to:

Odkryte w Irlandii ciało z bagien, uznane za najstarsze jakie dotąd znaleziono.

Znalezienie i identyfikacja szczątków króla Anglii Ryszarda III.

Szkielet Ryszarda III

Szczątki króla w grobie. Fot. University of Leicester

Najstarsze petroglify w Ameryce Północnej.

Bardzo zróżnicowane czaszki Homo erectus z Dmanisi w Gruzji

Dmanisi

Trójwymiarowe komputerowe rekonstrukcje pięciu czaszek z Dmanisi. Duże różnice w budowie widać bez problemu. Fot. M. Ponce de León and Ch. Zollikofer, University of Zurich, Switzerland

Dowody kanibalizmu w angielskiej kolonii Jamestown w Ameryce Północnej.

Port z czasów Cheopsa i najstarsze papirusy

Wadi el-Dżarf

Jeden z papirusów odkrytych w Wadi el-Dżarf. Fot. Supreme Council of Antiquities

Wykopaliska w Gabii (Włochy), gdzie archeolodzy odkryli kompleks budynków z III w. p.n.e. uznany za jeden z najwcześniejszych przejawów rzymskiej architektury monumentalnej (materiał w Archaeology).

Archaeology wyróżniło również odkrycia dokonane przez zwierzęta. Są to kolejno borsuk, którego kopanie ujawniło niewielkie cmentarzysko wojowników sprzed około 900 lat, krety, które wyciągają na powierzchnię ziemi rzymskie zabytki w Whitley Castle oraz delfiny szkolone do szukania min, które natrafiły na rzadką torpedę z XIX w. (materiał w Archaeology)

To nie pierwszy przypadek w ostatnich latach, gdy w wyróżnionej dziesiątce pojawiają się osiągnięcia polskich badaczy. W 2011 r. znalazły się w niej wykopaliska w gwatemalskim Nakum, które prowadzą archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.