Pieczęcie dla boga

Ponad 600 pieczęci i amuletów znaleźli archeolodzy podczas wykopalisk w sanktuarium Jowisza Dolicheńskiego, niedaleko starożytnego miasta Doliche w południowej Turcji.

Pieczęcie i amulety z Doliche

Niektóre pieczęcie i amulety znalezione w 2013 r. Fot. Forschungsstelle Asia Minor

– Tak ogromny zbiór ofiar z pieczęci jest czymś niespotykanym w jakimkolwiek porównywalnym sanktuarium – uważa kierownik badań prof. Engelbert Winter z Universität Münster.

Archeolodzy natrafiali na pieczęcie i amulety już od paru lat. W tym sezonie znaleźli ich 100. Jak tłumaczą, zabytki te tworzą zaskakująco żywy obraz religijności w czasach starożytnych.

Szklane, kamienne bądź ceramiczne pieczęcie i medaliony pochodzą z VII-IV w. p.n.e. Są wśród nich egzemplarze późnobabilońskie, achemenidzkie i lewantyńskie.

Na zabytkach widać wzory geometryczne, symbole astralne, czy też przedstawienia ludzi i zwierząt. Bardzo często występuje scena adoracji. Do popularnych motywów należą też ludzie modlący się przed boskimi symbolami, albo walka królewskiego bohatera ze zwierzęciem bądź potworem. W większości są to dzieła wysokiej jakości.

– Zadziwiająco duża liczba pieczęci i amuletów pokazuje, jak ogromne miały one znaczenie w kulcie – tłumaczy Winter.

Pieczęcie, medaliony, a także odkrywane ruiny różnych budowli pozwolą lepiej poznać wczesne dzieje sanktuarium w I tysiącleciu p.n.e. Okres ten pozostawał do niedawna prawie całkowicie nieznany. Dużo więcej wiadomości badacze mieli o okresie świetności sanktuarium, który przypada na czasy cesarstwa rzymskiego. Czczony w Doliche bóg, znany wówczas jako Jupiter Dolicheński, stał się popularny w wielu częściach imperium.

W średniowieczu na terenie sanktuarium stał chrześcijański klasztor, który istniał do czasów krucjat.

Komunikat Universität Münster

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,86 na 6)
Loading...