Złośliwe Archeowieści

Jak zapewne wielu czytelników zauważyło, w ostatnich dniach niektóre wyszukiwarki określiły Archeowieści jako stronę podejrzaną o obecność złośliwego oprogramowania, a niektóre przeglądarki blokowały dostęp do strony (blokadę taką można zdjąć w ustawieniach przeglądarki).

Wszystko wynikało z tego, że 23 października Google uznało za potencjalnie złośliwy kod służący do wyświetlania reklam. Kod ten działa w Archeowieściach od ponad roku. W tym czasie Google skanowało serwis wiele razy i nie było żadnych problemów.

Oznaczenie Archeowieści jako potencjalnie niebezpiecznych wynikało najpewniej z wykrycia w ostatnim czasie luki w zabezpieczeniach zewnętrznego programu open source, który jest wykorzystywany do obsługi reklam przez wiele witryn na świecie, w tym i Archeowieści. Luka ta może być wykorzystywana do rozpowszechniania szkodliwego oprogramowania.

Po wprowadzeniu odpowiednich zmian, wczoraj przez cały dzień Google weryfikowało Archeowieści i późnym wieczorem uznało, że w serwisie nie ma złośliwego oprogramowania, ani nie jest ono rozprowadzane za jego pośrednictwem.

Wszystkim osobom, które w środę i czwartek nie weszły na Archeowieści polecam wrzucony w tym czasie materiał Ze Szwecji na Dolny Śląsk, czyli prehistoryczna wielka podróż.