Zmarł prof. Andrzej Zbierski, b. dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego

W wieku 87 lat zmarł prof. Andrzej Zbierski, archeolog i wieloletni dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jako archeolog badał m.in. grób astronoma Jana Heweliusza w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

O śmierci Zbierskiego poinformowała we wtorek PAP specjalistka ds. promocji Centralnego Muzeum Morskiego Anna Kowalczyk. Rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Antoni Pawlak wyjaśnił, że archeolog zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek po długiej chorobie.

Jak poinformował we wtorek wczesnym popołudniem dyrektor biura Rady Miasta Gdańska Piotr Spyra, na znak żałoby po śmierci profesora do połowy masztu opuszczone zostały flagi na budynku Rady Miasta. Flagi pozostaną opuszczone także w środę.

Andrzej Zbierski urodził się 20 stycznia 1926 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Był synem Dominika Zbierskiego, legionisty Piłsudskiego w I Brygadzie, senatora II RP rozstrzelanego przez gestapo.

Zbierski był członkiem Szarych Szeregów AK. W latach 1945-46 pełnił funkcję łącznika I Komendy Konspiracyjnego Wojska Polskiego dowodzonego przez kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Skazany w 1946 r. po sfingowanym procesie nie przyznał się do winy. Przesiedział ponad rok w aresztach UB i w więzieniu.

W roku 1953 uzyskał tytuł magistra archeologii, a rok później magistra historii na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1955-1991 kierował badaniami archeologicznymi w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Gdańsku, zaś w latach 1991-2001 był dyrektorem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Między 1994 a 2003 r. był też wykładowcą w Instytucie Archeologii i Etnografii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Pomagał jako konsultant historyczny Jerzemu Hoffmanowi przy realizacji filmu „Ogniem i mieczem”. Po sierpniu 1980 r. był aktywnym działaczem Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w PAN. W latach 1990-94 był radnym Rady Miasta Gdańska, z wyboru której wszedł w skład komitetu organizującego obchody 1000-lecia miasta: był m.in. pomysłodawcą budowy repliki łodzi św. Wojciecha z 997 r.

Zbierski opublikował ok. 300 prac naukowych, zbadał m.in. grób astronoma Jana Heweliusza w kościele św. Katarzyny w Gdańsku. Od 2001 r. był honorowym prezesem Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, a od 2006 r. – prezesem honorowym Stowarzyszenia Muzealników Polskich. W 2011 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Gdańska.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.