Bogato wyposażony grób z okresu wpływów rzymskich odkryto w Czelinie

Bogato wyposażony grób wojownika pochodzący z przełomu I i II wieku n.e. to jedno z ciekawszych znalezisk, które odkryli archeolodzy podczas wykopalisk na cmentarzysku grupy lubuskiej z okresu wpływów rzymskich w Czelinie (Zachodniopomorskie).

Bartłomiej Rogalski z Muzeum Narodowego w Szczecinie, który prowadził niedawno zakończone badania, powiedział w sobotę PAP, że pochówek wojownika jest rzadkim przykładem grobu męskiego z pełnym uzbrojeniem z okresu wpływów rzymskich na Dolnym Nadodrzu.

Jak mówił Rogalski, w grobie był m.in. miecz jednosieczny z kompletem klamerek pochwy, grot oszczepu, elementy tarczy i parę ozdobnych odlanych z brązu zapinek do szat serii pruskiej. – Interesującym zabytkiem z tego grobu jest okaz krzesiwa iglicowego, które jest dowodem silnych wpływów skandynawskich nad Odrą – dodał Rogalski. Zazwyczaj archeolodzy znajdowali w Czelinie groby wojowników wyposażone w oszczep i tarczę.

W tym roku podczas badań wykopaliskowych odkryto 18 obiektów, w tym cztery groby jamowe i trzy groby popielnicowe a ponadto paleniska, jamy i bruki kamienne, które – zdaniem archeologów – należy łączyć z funkcjonowaniem cmentarzyska. Naukowcy przypuszczają, że te ostatnie związane były z różnymi obrzędami i kremacją zwłok.

Rogalski powiedział, że zdecydowana większość zabytków odnalezionych w Czelinie należy do tzw. grupy lubuskiej, która zajmowała od I do III wieku n.e. dolne Nadodrze, Ziemię Wkrzańską, Pyrzycką i Pojezierze Myśliborskie. Grupa lubuska jest słabo rozpoznana archeologicznie i nadal czeka na jednoznaczne zdefiniowanie cech.

Cmentarzysko od 2004 r. dostarczyło bogatej kolekcji uzbrojenia z okresu wpływów rzymskich. Rogalski mówił, że odkryto tutaj m.in. pięć mieczy, w tym trzy obosieczne (jeden importowany rzymski gladius) oraz 2 miecze jednosieczne, które zapewne wykonali miejscowi kowale. Znaleziono też różne elementy tarcz oraz ornamentowane groty oszczepów wywodzące się prawdopodobnie z tradycji kultury przeworskiej zajmującej ówcześnie tereny Wielkopolski i Śląska.

Godne uwagi są także liczne fibule, czyli zapinki do szat z brązu i żelaza, misternie wykonane sprzączki i okucia do pasów oraz elementy wyposażenia jeździeckiego, np. ostrogi wiązane z wpływami kultury przeworskiej bądź skandynawskimi – twierdzi Rogalski.

Na stanowisku w Czelinie, poza zabytkami z okresu wpływów rzymskich, znaleziono także grób szkieletowy i ceramikę, które należy wiązać z neolityczną kulturą ceramiki sznurowej. W br. znaleziono tutaj misternie wykonany grot strzały z krzemienia datowany na początek II tys. p.n.e.

W Czelinie funkcjonuje skansen poświęcony cmentarzysku. Można w nim zobaczyć rekonstrukcję m.in. grobu wojownika z wyposażeniem i stosu ciałopalnego z leżącym na nim wojownikiem.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,33 na 6)
Loading...