We Wrocławiu odbędzie się osiemnaste Symposium on Mediterranean Archaeology

Wiosną przyszłego roku do stolicy Dolnego Śląska przybędą z całego świata specjaliści od archeologii śródziemnomorskiej.

Symposium on Mediterranean Archaeology (SOMA) to doroczne międzynarodowe spotkanie poświęcone badaniom nad przeszłością basenu Morza Śródziemnego od czasów prehistorycznych aż po średniowiecze. Tegoroczna edycja miała miejsce w Moskwie. W poprzednich latach sympozjum odbywało się m.in. we Florencji, w Katanii, Stambule, Dublinie i Londynie.

Zaplanowana na 24-26 kwietnia wrocławska odsłona będzie poświęcona przede wszystkim występowaniu w podobnych, a czasami nawet takich samych wzorców historycznych w różnych częściach regionu śródziemnomorskiego. Organizatorzy zachęcają również do poruszenia kwestii związanych z morzem, handlem, kolonizacją i piractwem w świetle źródeł archeologicznych.

Organizatorami SOMA 2014 są Ośrodek Badań nad Kulturą Późnego Antyku i Wczesnego Średniowiecza IAiE PAN, General Association of Mediterranean Archaeology, Instytut Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Muzeum Miejskie Wrocławia.

Propozycje wystąpień można zgłaszać do 1 marca 2014 r.

Więcej informacji będzie dostępne na stronach: www.genama.info, www.arch.pan.wroc.pl i www.facebook.com/soma18th

SOMA