Zapowiedzi Wydawnictwa Iskry na jesień

W planach wydawniczych tej cenionej warszawskiej oficyny wydawniczej znajdziemy m.in: „Warszawskie kawiarnie literackie” Andrzeja Makowieckiego, „Tuwim. Wylękniony bluźnierca” Mariusza Urbanka, „Czy wikingowie stworzyli Polskę” Zdzisława Skroka, czy też kolejne publikacje Stefana Themersona.

Październik

Andrzej Makowiecki „Warszawskie kawiarnie literackie”

Wyd. 1, ISBN 978-83-244-0326-4, str. 264, ilustracje, format 170 × 240 mm, oprawa twarda z obwolutą, cena ok. 40,00

Historia warszawskich kawiarni literackich XX wieku opisana za pomocą obszernych fragmentów wspomnień i relacji bywalców m.in. Starorypałki, U Miki, Nadświdrzańskiej, Udziałowej z okresu Młodej Polski, Małej Ziemiańskiej, Picadora, Kresów, IPS-u, SiM-u i Zodiaku z dwudziestolecia międzywojennego oraz powojennych Ujazdowskiej, PIW-u i Czytelnika. Kawiarnia literacka to, zdaniem autora, lokal dostępny dla szerokiej publiczności nietrudniącej się literaturą lub sztuką z reglamentacją dostępu dotyczącego jedynie „salki” lub wybranego stolika, przy którym występują aktorzy kawiarnianego „spektaklu” – pisarze, poeci, literaci.

Mariusz Urbanek – „Tuwim. Wylękniony bluźnierca”

Wyd. 1, ISBN 978-83-244 0327-1, str. 340, ilustracje, format 155 × 240 mm, oprawa twarda z obwolutą, cena 44,00

Nazywano go księciem poetów, debiut porównywano do debiutu Adama Mickiewicza, a dzieło jego życia Kwiaty polskie zestawiano z Panem Tadeuszem. Napisał wiele wierszy i piosenek, które przeszły do legendy: Miłość ci wszystko wybaczy śpiewaną przez Hankę Ordonównę, Grande Valse Brillante w wykonaniu Ewy Demarczyk, Wspomnienie z muzyką Czesława Niemena. Jego Ptasie radio i Lokomotywa do dziś nie mają sobie równych w polskiej literaturze dziecięcej, Bal w Operze wciąż na nowo i z tą samą precyzją opisuje rzeczywistość Polski. A muzycy punkowi odkryli Tuwima anarchistę i alterglobalistę.

Książka Mariusza Urbanka opisuje meandry losu i kulisy twórczości Juliana Tuwima – poety, tekściarza kabaretowego, tłumacza, bibliofila, kolekcjonera, badacza i popularyzatora dziejów kultury.

Ludwik Stomma –„ Stommowisko. O mojej rodzinie i o mnie”

Wyd. 1, ISBN 978-83-244-0328-8, str. 300, ilustracje, format 155 × 240 mm, oprawa twarda z obwolutą, cena 44,90

Czym jest życie? Pasmem szczęścia, sukcesów i radości czy też stałym zmaganiem się z przeciwnościami losu? Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź, co autor udowadnia cytując różne na ten temat poglądy: Życie jest tylko przechodnim półcieniem/Nędznym aktorem, który swoją rolę/Przez parę godzin wygrawszy na scenie/W nicość przepada – powieścią idioty/Głośną, wrzaskliwą, a nic nie znaczącą. (William Szekspir); Hej, użyjmy żywota! Wszak żyjem tylko raz. (Adam Mickiewicz); Gorycz i nuda życie, nic więcej, a świat to bagnisko. (Giacomo Leopardi); Życie ludzkie na pozór/to zwykły kawał,/Lecz on nie jest tak prosty,/jakby się zdawał. (Tadeusz Boy Żeleński).

Tak już jest, że w naszym życiu splatają się, w różnych proporcjach, radość i gorycz, obowiązki i przyjemności, pewność i zwątpienie, sukcesy i porażki – czy warto żałować chwil, które minęły? W Stommowisku autor opowiada o rodzinie, jej historii i podejściu do życia najbliższych mu osób.

Zdzisław Skrok – „Czy wikingowie stworzyli Polskę”

Wyd. 1, ISBN 978-83-244-0333-2, str. 260, format 150 × 235 mm, oprawa broszurowa, cena 39,90

Według najnowszych odkryć archeologicznych i ich historycznych interpretacji państwo polskie powstało w wyniku militarnego przewrotu, dokonanego przez skandynawskich Waregów przybyłych z Rusi Kijowskiej w początkach X wieku, wspieranych przez wikingów z Pomorza, w szczególności z Wolina. Czy więc dotychczasowa wersja zapisana w kronikach Galla Anonima stanie się nieaktualna? O tym jak było naprawdę przekonuje nas autor tej arcyciekawej książki i tak oto zachęca do lektury: „…ostrzegamy Czytelnika, że oto wstępuje na prawdziwe pole minowe, teren grząski i ryzykowny. Podejmuje ryzyko, że po powrocie z tej archeologicznej wycieczki będzie już innym człowiekiem, inaczej będzie myślał o sobie i swoich przodkach. Zdarzyć się może, że i inni odmiennie będą go oceniać. Być może uznany zostanie za zaprzańca, zdrajcę ojczystych uczuć, sługę obcych ideologów i polityków. Temat bowiem, który chcemy w tej książce poruszyć, należy do niebezpiecznych, niepokojących i niepoprawnych w całej naszej historii. Głoszenie poglądów, że to obcy przybysze – choćby najzdolniejsi – pracowali przy budowaniu państwa Polaków, a później sami stali się Polakami, nie uchodzi na sucho”.

Stefan Themerson – „Kardynał Pölätüo. Generał Piesc”

Wyd. 2, ISBN 83-207-1725-6, EAN 978320717259, str. 216, format 130 × 200 mm, oprawa twarda z obwolutą, cena 35,00

Minipowieść Kardynał Pölötüo to przewrotny, groteskowy i głęboki traktat filozoficzny, którego bohaterem (i twórcą karkołomnej doktryny pölötüomizmu, swoistego prekursora postmodernizmu) jest sędziwy tytułowy Kardynał, powieściowy ojciec Guillaume`a Apollinare`a, przyjaciel wielu uczonych i filozofów (m.in. Bertranda Russella), a także księżnej Zuppa, córki polskiego generała Piesca, bohatera opowiadania Generał Piesc, który miał do spełnienia wielką Misję, ale zapomniał, czym ona była. Te dwie postaci spotykają się w tym tomie po raz pierwszy. Themerson szanuje czytelnika: nie daje mu strawy prostej i łatwej. Wierzy w porozumienie pełne, które nie toleruje dosłowności i banału. Satysfakcję intelektualną płynącą z lektury tych dwóch opowieści trudno przecenić. Kiedy czytam Themersona, wiem, że do jego pełnego przeżycia potrzebne jest także poczucie humoru. Jerzy Bralczyk

Listopad

„Wiem co mówię czyli dialogi uzdrawiające. Spotkania z Józefem Henem” – Wybór i układ Magda Hen

Wyd. 1, ISBN 978-83-244-0331-8, str. ok. 350, ilustracje, format 170 × 240 mm, oprawa twarda z obwolutą, cena 59,00

Książka ta, składająca się z wywiadów, których Józef Hen udzielił w ciągu wielu lat różnym rozmówcom, stanowi pewną opowieść – poniekąd autobiograficzną, bo mówi przecież sam pisarz. To zbiór kilkudziesięciu migawek z konkretnych momentów jego życia. Jest tu nie tylko zwielokrotniony portret samego Hena, ale i obraz sytuacji, pośród których się znajduje i którym niby z dystansem, a jednak z niesłabnącą uwagą się przygląda. Zamieszczono również kalendarium życia i twórczości Józefa Hena.

Stanisław Wasylewski – „Klasztor i kobieta. O miłości romantycznej. Pod urokiem zaświatów”

Wyd. 1, ISBN 978-83-244-0329-5, str. 400, format 120 × 225 mm, oprawa twarda z obwolutą, cena 39,90

Tom zawiera teksty trzech książek. Od pierwszego wydania opowieści O miłości romantycznej minęło niemal sto lat. Kolejne części: Klasztor i Kobieta oraz Pod urokiem zaświatów ukazały się dokładnie dziewięćdziesiąt lat temu. Wszystkie te książki łączy poza stylem gawędziarskiej narracji postać głównej bohaterki czyli KOBIETY. W średniowieczu krępowanej ślubami zakonnymi, obowiązkiem bezwzględnego posłuszeństwa najpierw ojcu, potem mężowi, zaś na przełomie XVIII i XIX wieku nieco wyemancypowanej, starającej się mieć wpływ (za pośrednictwem wpływowych kochanków) na wielką politykę.

Karol Modzelewski – „Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca”

Wyd. 1, ISBN 978-83-244-0335-6, format 170 × 240, str. 400, ilustracje, oprawa twarda z obwolutą, cena 49,90

Wspomnienia wybitnego historyka mediewisty, działacza politycznego, jednego z grona najbardziej znanych opozycjonistów z czasów Polski socjalistycznej. Książka ukazuje dzieje rodziny i losy jego samego na tle historii politycznej Polski od lat czterdziestych XX wieku po chwilę obecną. Opowiedziana z troską o szczegóły historyczne ukazuje postawy opozycjonistów z lat sześćdziesiątych, z czasu „Solidarności” i okresu przemian ustrojowych w naszym kraju, zwraca uwagę na wielość koncepcji i różnorodność dróg dojścia do pełnej demokratyzacji życia politycznego w Polsce od prób naprawiania systemu socjalistycznego aż po zupełne odejście od jego założeń. Napisana czystym, precyzyjnym językiem historia jest dokumentem o kolosalnym znaczeniu dla zrozumienia dziejów Polski w drugiej połowie dwudziestego wieku.

„Magdulka i cały świat. Robert Jarocki rozmawia z Witoldem Kieżunem”

Wyd. 1, ISBN 978-83-244-0325-7, format 155 × 240 mm, str. 650, ilustracje, oprawa twarda z obwolutą, cena 60,00

Witold J. Kieżun – profesor nauk ekonomicznych, przedstawiciel polskiej szkoły prakseologicznej, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, więzień sowieckich łagrów, pracownik naukowy Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie opowiada o Polsce wileńskiej, przedwojennej Warszawie żoliborskiej, nauce i konspiracji podczas okupacji niemieckiej, powstaniu warszawskim, o studiach i pracy w powojennym Krakowie oraz o swej dalszej drodze zawodowej: amerykańskich uniwersytetach, misji ONZ w Afryce i wreszcie o powrocie, poprzez Kanadę, do Polski.

Stefan Themerson – „Euklides był osłem” (Przełożyła z angielskiego Irena Szymańska)

Wyd. 1, ISBN 978-83-244-0336-3, format 130 × 200 mm, str. 220, oprawa twarda z obwolutą, cena 35,00

Themerson zajmuje postawę sceptyka i racjonalisty tropiącego absurdy i paradoksy ukryte w pozornie logicznym porządku ludzkiego świata. Chętnie sięga do ulubionej przez siebie formy powiastki filozoficznej, traktując fantastyczny pomysł fabularny jako pretekst do rozważań o naturze człowieka, o konwencjach cywilizacji i nauki, posługując się groteską, pure nonsensem czy parodią uczonego wywodu.

Powieść Euklides był osłem, wydana w Anglii w r. 1986, świetnie napisana, pełna ironii i dowcipu, nieoczekiwanych zabawnych scen i sytuacji – nie wiadomo kiedy (i czy w ogóle) można cokolwiek traktować poważnie – zapewni czytelnikom wspaniałą intelektualną rozrywkę i z pewnością zyska sobie ich uznanie.

Stefan Themerson – „Wyspa Hobsona” (Przełożyła z angielskiego Ewa Kraskowska)

Wyd. 1, ISBN 978-83-244-0337-0, format 130 × 200 mm, str. 220, oprawa twarda z obwolutą, cena 35,00

Pozycję literacką zdobył Themerson jako autor powieści groteskowo-filozoficznych ogłaszanych po angielsku w Londynie i po polsku w kraju. Te cechy pisarstwa Themersona znajdujemy również w jego ostatniej (wydanej pośmiertnie) powieści Wyspa Hobsona. Tytułowa wyspa, odcięty od świata spłachetek ziemi na Atlantyku, staje się nagle przedmiotem zainteresowania służb specjalnych różnych państw; dzieje osiadłej na niej rodziny, historia obalonego czarnego prezydenta afrykańskiej republiki, losy uwikłanego w szpiegostwo uczonego i jego żony splatają się w intrygującą, dowcipną opowieść o zaskakującym zakończeniu.

Zobacz też już wydane książki, dostępne w ofercie Iskier!