Kolejna mumia z irlandzkich bagien

Dobrze zachowane ciało mężczyzny zamordowanego około 4000 lat temu odkryto w mokradle w środkowej Irlandii.

Twarz znalezionego w Danii Człowieka z Tollund wygląda, jakby spał. W rzeczywistości zginął powieszony ponad 2000 lat temu. Fot. Sven Rosborn

Na prehistoryczne szczątki natrafił mieszkaniec hrabstwa Laois, który na mokradłach Cashel obsługiwał maszynę do pozyskiwania torfu. W pewnym momencie w pobieranym torfie zauważył ludzkie ciało.

Wezwani archeolodzy z Muzeum Narodowego Irlandii zobaczyli wystające z torfu nogi poniżej kolan oraz korpus. Bliższe oględziny ujawniły, że maszyna uszkodziła tors mężczyzny, a także odcięła głowę z szyją i lewe ramię.

Datowanie radiowęglowe szczątków oraz warstw torfu nad i pod ciałem wykazało, że mężczyzna zginął około 4000 lat temu. Jest to więc jedna z najstarszych mumii z bagien. W dodatku, jak podkreślają irlandzcy badacze, jest to najstarsze w Europie znalezione w mokradłach ciało z dobrze zachowaną skórą.

Mumię nazwaną Człowiekiem z Cashel naukowcy prześwietlili tomografem komputerowym. Okazało się, że ramię i kręgosłup mężczyzny doznały wielu złamań, najpewniej na skutek ciosów zadanych przed śmiercią. Na plecach zmarłego były zaś liczne nacięcia podobne do efektów ciosu toporem. W dodatku w pobliżu ciała badacze znaleźli topory, które mogły spowodować takie rany.

W ocenie naukowców młodego mężczyznę zabito podczas rytuału ofiarnego. Zmarły mógł być królem, a zginął, gdyż poddani uznali, że nie zdołał zapewnić sobie sympatii bogów. Takie ciała złożonych w ofierze królów już wcześniej odkrywano w Irlandii, ale były one zdecydowanie młodsze.

W ciągu ostatnich paru stuleci na torfowiskach i bagnach północnej Europy znaleziono setki lepiej lub gorzej zachowanych ludzkich ciał. Za najstarsze takie szczątki uchodzi Kobieta z Koelbjerg (Dania), która ma około 10 tys. lat, ale zostały po niej tylko kości. Większość znalezisk jest dużo młodsza. Najsłynniejsze (jak pokazany powyżej człowiek z Tollund w Danii) pochodzą z epoki żelaza, ale nie brak też szczątków ze średniowiecza. Większość z nich wydaje się być ofiarami zabójstw rytualnych bądź zwykłych mordów. Zdarzają się także ciała osób, które najpewniej zginęły w mokradłach przypadkiem

Bagna w różny sposób traktują ludzkie ciała. Czasami całkowicie rozkładają kości, i pozostawiają jedynie zmumifikowaną skórę. Innym razem niszczą miękkie części ciała, a zostawiają szkielet. Zdarza się też, że mumifikują całe ciało wraz z doskonale zachowanymi włosami. Wszystko zależy od dostępności tlenu, właściwości chemicznych środowiska i zmian poziomu wody. Człowiek z Tollund ma na przykład doskonale zachowaną twarz i stopy, ale już z dłoni zostały tylko kości. Więcej o europejskich mumiach z bagien znajdziecie w tym artykule dla subskrybentów

Wyniki badań Człowieka z Cashel opublikowano w irlandzkim magazynie „Ossory, Laois, and Leinster”

Na podstawie Live Science (znajdziecie tam zdjęcie mumii)

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 27, średnia ocen: 5,70 na 6)
Loading...