Pionki do zapomnianej gry

Malutkie piramidki, psy, świnie, kulki i inne rzeźby z kamieni znaleźli tureccy archeolodzy podczas wykopalisk na cmentarzysku w Başur Höyük w południowo-wschodniej Turcji. Uważają, że to pionki do gry używane 5000 lat temu.

Bardzo mocno o takim przeznaczeniu rzeźb świadczą nie tylko ich rozmiary oraz standaryzacja kształtów, ale też to, że wszystkie figurki tego samego kształtu są w dodatku tego samego koloru.

49 domniemanych pionków archeolodzy znaleźli przy jednym pochówku. Leżały tam wszystkie razem, a więc robią wrażenie kompletu do jakiejś gry złożonego jako dar grobowy.

Bardzo podobne przedmioty odkryto wcześniej w Tell Brak i Dżemdet Nasr w Mezopotamii. Były to jednak pojedyncze egzemplarze a nie wielki zbiór leżący w jednym miejscu. Dlatego uznano je za żetony służące do liczenia.

Zdaniem tureckich badaczy znalezisko jest kolejnym dowodem na popularność gier planszowych na Bliskim Wschodzie już w bardzo zamierzchłych czasach. Plansze do gier mające ponad 4000 lat odkryto chociażby na terenie sumeryjskiego Ur.

Na podstawie Discovery News

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...