Wielki szpital krzyżowców

Israel Antiquities Authority ujawniło zdjęcia wielkiego średniowiecznego szpitala, który krzyżowcy zbudowali w Jerozolimie.

1

Fot. Israel Antiquities Authority

Szpital znajduje się w dzielnicy chrześcijańskiej Starego Miasta niedaleko ulicy Dawida, która jest główną arterią tej części Jerozolimy. Należy obecnie do waqf (muzułmański rodzaj fundacji charytatywnej). Jeszcze dekadę temu działał tam targ warzywno-owocowy, ale przez ostatnie lata budynek był opuszczony.

Grand Bazaar Company of East Jerusalem postanowiło ulokować w średniowiecznej budowli restaurację, ale wpierw konieczna była renowacja oraz prace archeologiczne. Tym zajęło się właśnie Israel Antiquities Authority.

2

Fot. Israel Antiquities Authority

Archeolodzy jak na razie przebadali niewielką część całego kompleksu, który może mieć nawet 15 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Jego główną część stanowi wielka sala kolumnowa wysokości 6 metrów, podobna do tej, którą krzyżowcy zbudowali w Akkce. Na potężnych kolumnach opiera się malownicze sklepienie żebrowe.

Izraelscy badacze zgromadzili też informacje o budowli ze średniowiecznych źródeł. Wynika z nich, że był to szpital stworzony przez zakon joannitów (zwanych też szpitalnikami). Była to duża instytucja zorganizowana w sposób podobny do współczesnych szpitali ze skrzydłami i oddziałami poświęconymi różnym chorobom i dolegliwościom.

4

Fot. Israel Antiquities Authority

Joannici przyjmowali chorych różnych religii, a nawet dbali o to, by żydowscy pacjenci dostawali koszerne jedzenie. W szpitalu mogło przebywać na raz nawet 2000 pacjentów.

Niestety wiedza medyczne joannitów nie stała na zbyt wysokim poziomie, choć korzystali z pomocy i wiedzy arabskich specjalistów, którzy w tamtym czasie lepiej znali się na leczeniu.

3

Fot. Israel Antiquities Authority

Szpital funkcjonował również jako sierociniec, przyjmował m.in. niechciane noworodki. Wiele tych sierot służyło potem w zakonie

Gdy w 1187 r. Saladyn odbił Jerozolimę z rąk krzyżowców, pozwolił 10 mnichom pozostać w szpitalu i dbać o mieszkańców miasta.

Z czasem jednak szpital przestał istnieć, a przynajmniej jego część wykorzystywano jako stajnię. Świadczą o tym liczne kości koni i wielbłądów, a także żelazne zabytki, które znaleźli archeolodzy.

Budynek najpewniej zawalił się na skutek trzęsienia ziemi w 1457 r. Odbudowano go w XIX w. i ulokowano tam targ.

Na podstawie komunikatu IAA.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,88 na 6)
Loading...