Prehistoryczna figurka spod Raciborza

Glinianą figurkę przedstawiającą nagą kobietę odkryto podczas wykopalisk pod Raciborzem (woj. śląskie). Wedle wstępnych ocen pochodzi z IV tysiąclecia p.n.e.

– Do tej pory na naszych ziemiach natrafiano na podobne symbole płodności, ale wszystkie były w mniejszym lub większym stopniu uszkodzone – powiedział „Dziennikowi Zachodniemu” archeolog Marek Anioła, który nadzoruje badania archeologiczne na suchym polderze pod Raciborzem. Znaleziona teraz figurka jest nienaruszona.

Zabytek odkryto podczas badań na terenie planowanego zbiornika przeciwpowodziowego Dolna Odra, które prowadzi Zespół Archeologicznych Badań Ratowniczych przy Ośrodku Studiów Pradziejowych i Średniowiecznych IAE PAN z Poznania.

Ukazana kobieta jest dość szczupła, ma malutkie piersi, szczupłe pośladki i bardzo szerokie biodra. Twórca pominął za to całkowicie ręce i głowę pozostawiając jedynie trzy symboliczne wypustki na szczycie korpusu.

Figurka jest prawdopodobnie miejscowym wyrobem. Wykonano ją z podobnej masy ceramicznej, jak odkrywane w tym miejscu przedmioty codziennego użytku. Jest też podobna do innej figurki, którą znaleziono jeszcze przed wojną w Ocicach koło Raciborza.

O odkryciu poinformował Dziennik Zachodni (galeria zdjęć). Dobre zdjęcia figurki można też obejrzeć na stronach serwisu Nauka w Polsce.

Jeszcze starszą i świetnie zachowaną figurkę kobiety – tym razem z twarzą – odkryto parę lat temu pod Krakowem (czytaj: Najstarszy portret kobiety znaleziony w Polsce).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 3,88 na 6)
Loading...